Gümrük Müşavirleri Sandığa Gidiyor

Giriş Tarihi: 9.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Gümrük Müşavirleri Sandığa Gidiyor
Gümrük Müşavirleri Derneği’ni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı bir meslek odası haline getirmeyi hedefleyen Ahmet Özken, 11 Mart Çarşamba günü yapılacak İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği seçiminde Genç Değişim Grubu adına başkan adayı olduğunu açıkladı.
İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği, 11 Mart Çarşamba günü sandık başına gidecek. Genç Değişim Grubu adına başkan adaylığını açıklayan Ahmet Özken, "Mevcut yönetim yaklaşık 10 yıldır devam ediyor. Üzerimize ölü toprağı serpildi. Gümrük Müşavirliği mesleğinin hak ettiği saygınlığı kazanması için adayız” dedi. Özken derneği, TOBB’a bağlı bir meslek odası haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Gecemizi gündüzümüze katıp bunu başarmak için çalışacağız" diye konuştu.
“UNUTTURULDUK”
İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği’nin 2 bin 83 üyesi ile yaklaşık 10 bin kişilik bir aileyi kapladığını söyleyen Ahmet Özken, amaçlarının öncelikle gümrük müşavirliğinin bilinirliğini artırmak olduğunu söyledi. Özken "Bunu yapmak zorundayız çünkü unutturulduk. Dış ticaret için ne kadar önemli olduğumuzu göstermeliyiz. Gümrük müşavirlerinin ne iş yaptığını anlatmalıyız. Mesleğimizin hak ettiği saygınlığı geri almalıyız. Biz bu süreçlerin iyi yönetilmediğini düşündüğümüz için yönetime adayız" ifadelerini kullandı.
“ITIBARIMIZ OLMASI GEREKEN YERDE DEĞIL”
Mevcut yönetimin halihazrda ses getirecek bir projesi olmadığına dikkat çeken Özken şöyle devam etti: "50 bin sayfalık mevzuatı öğreniyoruz. Üniversiteyi bitirip 2-3 yıl doktora bitirme tezi hazırlar gibi Bakanlığın açtığı sınavlara hazırlanarak kazanıyoruz. Gerçekleştirilen dış ticaretin yüzde 90’ında gümrük müşavirlerinin imzası var ama itibarımız olması gereken yerde değil. Bilinmiyoruz. Gümrük müşavirleri İzmir’de hakkettikleri saygınlıkta değil. Bizim asıl amacımız o itibarı alıp TOBB ile birlikte hareket edip oda haline gelebilmek. Bir meslek komitesi örgütlenmesi olmak istiyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz.”
"ÖLÜ TOPRAĞINI KALDIRACAĞIZ"
Projelerini hayata geçirmek için gerekli tecrübe ve enerjiye sahip bir yönetim kadrosuyla aday olduklarını söyleyen Ahmet Özken şöyle konuştu: "Mevcut yönetim 10 yıldır devam ediyor. 500’e yakın şirketin olduğu dernek her yıl bir kişiyi yerleştirsek her yıl 500 kişiye istihdam sağlanırdı. Üzerimize ölü toprağı serildi. Gümrük müşavirlerinin üzerindeki ölü toprağı kaldırmak üzere buradayız.”
“ÖĞRENCİLERİ MESLEĞE HAZIRLAYACAĞIZ”
Üniversite işbirliğiyle öğrencileri mesleğe hazırlayıp istihdama dahil edilmesinin şart olduğunu söyleyen Özken, "İki gün okul, üç gün iş yeri stajı olursa öğrenci, okulu bitirince tecrübeli olarak işe başlar. En azından okul sıralarda hedefini koyar. Her yıl 500 kişiye iş demek 6 milyon liralık ekonomiye dolaylı katkı demek. 10 yıldır bunlar yapılmadı, daha da geç olmadan bunların yapmak için adayız" dedi.
GENÇ DEĞİŞİM GRUBU LİSTESİ
Genç Değişim Grubu aday yönetim kurulu şöyle: başkan Ahmet Özken, üyeler Barış Uyanık, Ümit Özgören, Nazım Avşar, Seval Günerergin, Serkan Sipahi, Arzu Kahraman ve Ümit Göğ. Danışma kurulu başkan adayı olarak Mesut Öğrük’ün yer aldığı listede disiplin Kurulu başkan adayı İsmail Tokaç, denetleme kurulu başkan adayı ise Adil Can oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrük Müşavirleri Sandığa Gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN