Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Personelinden 17 Talep

Giriş Tarihi: 9.3.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Sağlık Personelinden 17 Talep
Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, Türkiye’deki 450 bin sağlık personelinin 17 talebini açıkladı. Fedakarca çalışan sağlıkçıların en önemli talepleri arasında ‘Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması’ ve ‘Yıpranma Payı’nın başı çektiğini ifade eden Demircan, "Sağlık çalışanlarımız bayram, yılbaşı demeden 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Onların taleplerinin karşılanması ve sorunlarının çözülmesi daha kaliteli sağlık hizmet sunumunun da önünü açacaktır" dedi.
Demircan, sağlık personellerinin taleplerini şöyle sıraladı:"Ek Ödemenin emekliliğe yansıtılmasını ve ardından “Fiili hizmetin” tüm sağlık bakanlığı mensuplarını kapsayacak şekilde; 3 yıla 1 yıl şeklinde düzenlenmesini, ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığı sürece fiili hizmet anlamsızdır. Riskli birimlerin yeniden geniş kapsamlı düzenlenmesini, yönetici atamalarının da ‘’Liyakatın’’ göz önünde bulundurulmasını, Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesini, sosyologların özlük haklarındaki kaybın giderilmesini, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatının; İş yeri hekimleri ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına yüklediği sorumlulukların gönüllülük esasından çıkartılarak hizmetin karşılığı bir ücret ödenmesini, unvan değişikliği sınavının her yıl yapılmasını, 663 Sayılı K.H.K sözleşme süreli çok kısa, sözleşmelerde ki süreler kaldırılmalı, liyakatin ön plana çıkartılmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.
Öte yandan Sağlık Sen ve Ziraat Bankası arasında imzalanan Banka Promosyonu Anlaşması, kamu çalışanları adına bir kazanım değildir, iptal edilmesi gerekmektedir. Yemek kalitesinin artırılması, nöbet ekiplerinde ki personele verilen öğünlerin en azından doyurucu olmasının sağlanmasını, özellikle hemşirelerin uzmanlaşmalarına yönelik çalışmalar yapılmasını, kayırmacılığına son verilmesini, aile sağlığı nöbet uygulamasının son bulmasını, üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasını, ek ödemenin maaş ile birlikte ödenmesini, taşeron sistemine son verilmesini, atama bekleyen (A.T.T. Tıbbi Sekreter v.b) atamalarının yapılmasını, bekliyoruz. Bunlar Demokratik Sağlık Sen’in ve Sağlık Sosyal Hizmet Çalışanlarımızın haklı talep ve beklentileridir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Personelinden 17 Talep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN