Büyükşehir Belediyesi Davası Yine Ertelendi

Giriş Tarihi: 10.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 129 kişinin tutuksuz yargılandığı Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk iddialarına ilişkin dava yine ertelendi. Duruşma sonrası bir açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, ’’Biz ne yaptığımızı ne olduğumuzu biliyoruz, mahkeme elbet bir gün kararını verecek’’ dedi.
İzmir Adalet Sarayı 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 129 sanık ile avukatları katılırken duruşma salonu tamamen doldu. Destek vermek için duruşmayı CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla da izledi. 22. celsesi görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz değiştirilerek Mahkemenin başkanlığını Cengiz Çoban yaptı.
Mahkeme Başkanı Cengiz Çoban, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yazılan müzekkereye verilen yanıtta, ’İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosya başvurusunun yönteme uygun yapılmadığından esastan reddedilip geri gönderildiğine dair’ yazıyı okudu.
Aziz Kocaoğlu’nun avukatı Ercan Demir de, AYM’nin İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin başvurusunu usulen reddettiğini, ancak daha sonra mahkemenin usul eksikliğini tamamlayarak yaptığı ikinci başvuruyu kabul ettiğini söyledi. Demir, anayasaya aykırılıkla ilgili önceki ifadelerini tekrar etmek istemediğini, ama esasen durumun devam ettiği ve AYM kararının bu davayı doğrudan etkileyeceği için AYM’ye yeniden müzekkere yazılarak yeniden sorulması ve ara karar verilmesi yönünde işlem yapılmasını talep etti.
ÇETEDEN BERAAT VERİLSİN
Sanık Ferda Eser’in avukatı Birol Keskin de, davanın çatı yargılama olduğunu, davada çete bulunmadığını, Aziz Kocaoğlu’nun çete reisi, müvekkili ve diğer sanıkların da çete üyesi olmadığını söyleyip, çete suçlamasından beraat kararı verilmesini diğer yargılamaların devam edilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Cengiz Çoban, bilirkişi Fatih Çınar’ın sanık Cemal Hayati Öztürk’e ait telefonunun sim kart şifresini çözemediği için rapor düzenlenemediği şeklindeki yazısını okuyarak, sanık Öztürk’ten şifreyi söylemesini istedi. Öztürk, 4 rakamlı bir şifre verirken aradan 4 yıl geçtiğini şifreyi tam olarak hatırlamama ihtimali olduğunu belirtti. Hakim Çoban, AYM’ye yeniden müzekkere yazılmasına, usulsüz dinlemelerle ilgili HSYK müfettişlerinin inceleme sonucunun beklenmesine, avukat Birol Keskin’in beraat talebinin bu aşamada reddedilmesine karar vererek duruşmayı 30 Haziran tarihine erteledi.
’’KARAR CHP İKTİDARINA KALMIŞ’’
Duruşma çıkışı konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, duruşmanın 30 Haziran’a ertelendiğini belirterek "30 Haziran’da tekrar buradayız. Yargılama devam ediyor. Şu an söylenecek fazla sözümüz yok. Hayırlısı olsun. Biz ne yaptığımızı ne olduğumuzu biliyoruz. Yargılama süreci devam ediyor. Sonunda mahkeme bir gün karar verecek’’ dedi.
Öte yandan Başkan Kocaoğlu’nun yanında bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da, ’’CHP iktidarına kalmış, seçim sonrası’’ ifadesini kullanırken, Başkan Kocaoğlu da ’’Evet’’ diyerek onayladı. Başkan Aziz Kocaoğlu daha sonra Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile birlikte makam aracına binerek adliyeden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Büyükşehir Belediyesi Davası Yine Ertelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN