Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Kurşun Tepesine Müze Teklifi

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Eski Turizm Bakanı ve Milletvekili Alev Coşkun, Ödemiş ilçesindeki İlk Kurşun Tepesinin Kurtuluş Savaşı’ndaki önemine dikkat çekerek, "İlk Kurşun çevresi bir kahramanlık ve yurtseverlik anıtı olarak korunmalıdır” dedi.
Eski Turizm Bakanı ve İzmir Milletvekili Alev Coşkun, İlk Kurşun Tepesi civarında yapılan yol çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Yunan işgali sırasında gösterilen direniş sonucunda adı İlk Kurşun olarak değiştirilen tepenin açık Kuva-yı Milliye müzesi haline getirilmesi gerektiğini belirten Coşkun, Ödemiş Kaymakamı ve Belediye Başkanını göreve davet etti.
Coşkun, bugünlerde Torbalı-Ödemiş çift yolu çalışmalarının sürdüğünü belirterek "Bu çift yolun gecikmiş de olsa yapılmasının Ödemiş için ekonomik öneminin ne derece büyük olduğunu biliyoruz. Bu yol şimdi İlk Kurşun Tepesinin yakınındaki Maraş mevkisinde bulunan Yörük Köprüsüne kadar açılmak isteniyor. Yol tamam, kesin olarak yapılmalıdır; ancak, tarihi ve kahramanlık bölgesi İlk Kurşun Tepesi de titizlikle korunmalıdır. İlk Kurşun Tepesine zarar vermeyecek bir biçimde yol yapımı sürdürülmelidir” şeklinde konuştu.
İzmir, İstanbul ve Ankara’da yaşayan Ödemişlilerin oluşturdukları Ödemiş derneklerinin de bu konuda harekete hazır olduklarını ifade eden Eski Turizm Bakanı ve İzmir Milletvekili Alev Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bütün Ödemiş halkının bu hassas konuda duyarlı olduğuna inanıyorum. Halkın duygusal hareketi bir adım ileriye de gidebilir. Bu konuda asıl olarak kaymakamımız Celil Ateşoğlu ve belediye başkanımız Mahmut Badem’i de göreve davet ediyorum. Bu çok hassas konuda harekete geçmeleri gerektiğine inanıyorum. İlçemize henüz yeni gelen kaymakam bu sözlerimi şaşkınlıkla karşılamamalıdır. İlk Kurşun Tepesi, Ödemiş’in kahramanlık simgesidir. Milli Mücadele de Ödemiş, İlk Kurşun Tepesiyle bir kez daha kendisini altın harflerle tarihe yazdırmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Kurşun Tepesine Müze Teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN