Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski Milletvekili Saygın: "Müebbet Hapis Varken İdama Gerek Yok"

Giriş Tarihi: 12.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Eski İzmir Milletvekili Saygın: Müebbet Hapis Varken İdama Gerek Yok
Eski Milletvekili Işılay Saygın, Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili yeniden gündeme gelen idam tartışmalarıyla ilgili, "Müebbet hapis varken idam kararına gerek yok. Ancak alınan kararlarda herhangi bir indirime gidilmemesi halinde caydırıcılığı daha yüksek olacaktır" dedi.
Eski İzmir Milletvekili Işılay Saygın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KÇUAM) tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Programda, son günlerde yaşanan idam tartışmalarına değinen Saygın, müebbet hapis varken idam kararının gerekli olmadığını savundu. Saygın, "Müebbet hapis varken idam kararına gerek yok. Ancak alınan kararlarda herhangi bir indirime gidilmemesi halinde caydırıcılığı daha yüksek olacaktır. İdam ile Türkiye batıya değil doğuya açılmış olur" dedi.
Türkiye’de bugün hala 5 milyon kadının okuma yazma bilmediğine dikkat çeken Saygın, “Şiddete maruz kalmayan kadınların karar mekanizmalarında daha fazla yer alabilmelerine olanak sağlaması gereken devlet, verdiği mesajlarda da yönlendirici olmalı. Çok çocuk değil, eğitilebilecek kadar çocuk için mesaj verilmeli” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski İzmir Milletvekili Saygın: "Müebbet Hapis Varken İdama Gerek Yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN