Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzsu, 140 Dağ Köyüne Güneş Enerjili Sistem Kurdu

Giriş Tarihi: 20.3.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 19:51
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli bir adım atarak köylerdeki su depolarına “güneş enerjili otomatik klorlama sistemi” kuran Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından sınırlarına giren 9 ilçede 140 dağ köyüne daha ulaştı.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına büyük önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, köylerdeki su depolarında başlattığı ’güneş enerjisi ile suyun otomatik klorlanmasını sağlayacak sistemi’ni yaygınlaştırdı. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından 9 yeni ilçenin sınırlarına girmesi ile birlikte çalışmalara başlayan İZSU, kısa bir sürede 140 dağ köyüne ulaşarak ’güneş enerjili otomatik klorlama sistemi’ kurdu. 63 köyde uygulanan bu sistem, böylelikle 203 köye ulaşmış oldu.
Özellikle dağ köylerindeki su depolarına enerji hattı çekmek yerine kendi elektrik enerjisini üreten İZSU, büyük ölçüde de tasarruf sağladı. Kullanılmaya başlanan güneş enerjisi sistemi sayesinde, daha önce personel tarafından klor tableti atılarak köylere sağlıklı su temin edilirken, şimdi ise bu işlem otomatik olarak yapılıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kurulan sistemle ekonomik olarak kara geçildiğini belirtti. Yetkililer, çalışmaların merkez ve çevre ilçe köylerinde aralıksız devam ettiğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzsu, 140 Dağ Köyüne Güneş Enerjili Sistem Kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN