Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayraklı Kadınlar, Ürünlerini Kooperatifle Satacak

Giriş Tarihi: 21.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
Bayraklı Kadınlar, Ürünlerini Kooperatifle Satacak
’in Bayraklı ilçesinde kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini artık ’Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ çatısı altında pazarlayacak. Kooperatifin tanıtım töreninde kadınlar, ürettikleri takıları podyuma çıkarak sergileme fırsatı buldu.
Bayraklı Belediyesi, ilçedeki kadınların el emeği ürünlerini ülke genelinde, uluslararası ve internet ortamında pazarlayabilmesi için Bayraklı Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu. Kooperatifin tanıtım toplantısında konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bir başkan olarak bu işleri hayal edip sonrada bu noktalara getirebilmekten mutluluk duyuyorum. Bayraklı’nın kadınların egemen olduğu, elinin değdiği, saygı gördüğü, üretime katıldığı, kadın ruhuyla Atatürk’ün baş tacı yapıldığı, bayrakların indirilmediği, cumhuriyetin savunulduğu bir ilçe olmasını diliyorum” dedi.
Belediyeyi kadınlara teslim ettiklerini aktaran Başkan Karabağ, “Bizim CHP grubu olarak 22 tane meclis üyemiz var. 8’i bayan. 26 Semt Merkezimiz var. Bunların hepsi bayan. Belediyemizde 27 müdürümüzün 18’i bayan. Kadınlara belediyemizi teslim ettik. Sokaklarda da temizliğe baktığınızda kadınların ne kadar etkili olduğunu görüyorsunuz. Tam bir kadın egemenliği var. Bundan sonra da böyle olacak” şeklinde konuştu.
Kadının emek dünyası sayesinde, üretim yapan kadınların ürünlerini satma fırsatı yakaladığını hatırlatan Başkan Karabağ, şunları aktardı:
"Farklı ürünler üretebilirsek daha çabuk yayılır. Belçika Brugge’de dantelleriyle meşhur. Eşimle oraları gezerken ‘Bu dantellerin daha harikaları biz yapıyoruz’ dedim. Sadece danteli yurt dışında satan belde kooperatiflerimiz olduğunu biliyorum. Hedef ürün skalası yakalayıp bunları üretmeliyiz ve satabilmeliyiz. İşlerin bu noktaya gelmesi benim için son derece sevindirici."
Başkan Karabağ’ın konuşmasının ardından takı tasarım kursiyerlerinin ürettiği el emeği ürünler kendileri ve çocuklarının düzenlediği mini defile ile izleyicilerin karşısına çıktı. Ürünler ve kursiyerler büyük takdir topladı.
Kooperatifin başkanlığı yürütecek olan Bayraklı Belediyesi CHP’li meclis üyesi Gamze Çamur da, kooperatifin geçtiğimiz ay kurulduğunu ve tescillendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayraklı Kadınlar, Ürünlerini Kooperatifle Satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN