Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkçü’den Yaşlılar Haftasına Anlamlı Bakış

Giriş Tarihi: 22.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 17:31
18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Narlıdere Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi birlikteliğinde düzenlenen panelde; yaşlılık ve alzheimer hastalığı, sosyal boyutundan sağlık boyutuna tüm yönleriyle ele alındı.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Adem Tekinay, Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nihat Sami Çetin ile Narlıdere Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan yaşlılar ve öğrencilerin izlediği panelde konuşmacı olarak; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Yasemin Tokem, İKÇÜ Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Soyöz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdür Yardımcısı Metin Kurşun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Narlıdere Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkez Müdürü Zekeriya Alan, Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Görsev Yener, Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Doç.Dr. Nil Tekin hazır bulundu.
HEPİMİZ YARININ YAŞLILARIYIZ
Panelin açış konuşmasını yapan İKÇÜ Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Soyöz, kültürel değerlerin büyük ölçüde yitirildiği günümüz toplumlarında yaşlıların, ailede bir fazlalık gibi algılandığını söyledi. Onları sadece özel günlerde hatırlamanın yanlış olduğunu ifade eden Yrd.Doç.Dr. Soyöz, “Asırlarca Türk aile yapısı içinde yaşlılar sözü dinlenilen, tecrübelerinden istifade edilen, geçmişi geleceğe bağlayan, gelenek, görenek ve kültürü genç nesillere aktaran büyük olarak baş tacı edilmişlerdir. Türk toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız” diye konuştu.
TÜRKİYE, DÜNYADA EN HIZLI YAŞLANAN İKİNCİ ÜLKE
Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Görsev Yener de, Türkiye’nin hızla yaşlanan ülkelerden birisi olduğunu hatırlatarak artan hastalık yükünün oluşturduğu risklere dikkat çekti. Türkiye’nin Kore’den sonra dünyada en hızlı yaşlanan ikinci ülke olduğunu belirten Prof.Dr. Yener, “Bundan 60 yıl önce yaşam süresi 46 iken şimdi 72. Bu rakamlar oldukça ciddi bir sıkıntı ile karşılaşacağımızı gösteriyor. Her 3 bunama olan kişiden ikisinde alzheimer görülmektedir. Eskiden çok güzel yemekler yapan bir anne artık pilavın nasıl yapıldığını sormak için kızını arıyorsa burada bir sorun başlamış demektir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkçü’den Yaşlılar Haftasına Anlamlı Bakış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN