Sağlıkta Şiddete Karşı Kolluk Kuvvetli Çözüm

Giriş Tarihi: 22.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 18:02
Sağlık Sen Şubesi Genişletilmiş İl Divan Toplantısında konuşan Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı İdris Baykan, sağlıkta şiddeti önlemek için sağlık çalışanına şiddet gösteren hastanın bir daha hastaneye geldiğinde kolluk kuvvetleri gözetiminde sağlık hizmeti alması gerektiğini, gerekirse şiddet uygulayan hastaların tecrit mekanlarda tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
Sağlık Sen İzmir Şubesi Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Wyndham Grand Özdilek Otel’de gerçekleşti. Toplantı öncesi sağlık çalışanlarına yönelik taleplerini yineleyen Baykan, sağlıkta şiddete karşı çarpıcı bir öneri de bulundu. Sağlıkta şiddeti önlemek için yapılan çalışmaları yeterli görmediklerini anlatan Baykan, şöyle konuştu: “Sağlıkta şiddete yeltenen kişi hastaneye bir daha geldiğinde, kolluk kuvvetleri eşliğinde sağlık hizmeti almalı ve sosyal güvenceden de bir süre yararlandırılmamalı. Yasakçı bir zihniyet istemiyoruz ama gelinen noktayı vicdanlarımız kabul etmiyor. Şiddetin haklısı olmaz. Caydırıcılığı olmalı. Hatta ve hatta olabilirse hastanelerde tecrit mekanlar ayrılmalı, onlar orada tedavi edilmeli. Özgürlüklerden yana bir sendikayız ama burada zihniyet dönüşümü sağlanmasını istiyoruz. Toplumun hiçbir kesimini ötekileştirmeden bunları çözmek istiyoruz. Pozitif iletişimden yanayız. İyi niyetle çözülemeyecek sıkıntı yoktur. Hemen yaptırım derdinde değiliz.”
YIPRANMA VE LİSANS TAMAMLAMA
Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Kemal Çırak da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Sağlık Sen’in düzenlediği Hemşireler Günü toplantısında lisans tamamlama, yıpranma payı ve kreş açılması konularında söz verdiğini hatırlattı. Çırak, bu konuların hayata geçirilmesi için çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. 14 Mart Tıp Bayramı’nda tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığını belirten Çırak, “Nöbet ücretine yapılan zam bizler için yeterli bir kazanım değildir. Yıpranma payı ve lisans tamamlama yasalarının çıkarılmasını, kreş açılmasını, ek ödeme tavan oranlarının artırılmasını ve adaletsiz döner sermayenin bir an önce kaldırılmasını talep ediyorum. Sağlık çalışanlarının ücretlerine ciddi bir zam yapılmalı” ifadelerini kullandı.
“MEMNUNİYET YÜZDE 76’YA YÜKSELDİ AMA ŞİDDET DE ARTIYOR”
Sağlıkta memnuniyetin yüzde 35’lerden 76 seviyelerine ulaştığını kaydeden Çırak, şunları söyledi: “Bu artış çok ciddi bir orandır. Bu oranı yakalayan sağlık çalışanı niçin şiddet görüyor. Sağlık Sen olarak yaptığımız bir çalışmada, sağlık personelinin mesleklerinden memnun ve huzurlu olmadıkları ortaya çıktı. Bu tabloda şiddetin de çok büyük bir rolü var. Şiddete Sıfır Tolerans isimli toplantılar yaptık. Şiddetin azaltılması için alınması gereken tedbirleri her platformda anlattık. Kamuda ilk defa sağlık personeline şiddet gösterenlerin, gözaltına alınması kararı alındı. Sağlık Bakanlığı ciddi anlamda tedbirler alınırsa cefakarca çalışan sağlık çalışanlarımıza şiddet uygulanması önlenecektir.”
İZMİR KALESİNE SAĞLIK SEN BAYRAĞINI DİKECEĞİZ
Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir de İzmir’de yetkiyi almaya ramak kaldığını belirterek, “Allah’ın izni ve sizlerin de gayretleriyle İzmir kalesinin burçlarına Sağlık Sen bayrağını dikeceğimiz anın motivasyonuyla gece gündüz demeden var gücümüzle çalışıyor, deyim yerindeyse sahada basılmadık yer bırakmıyor ve formamızı terletiyoruz. Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük sendikasına İzmir’de de en büyük olmak yakışır. Bu da bizim boynumuzun borcudur” dedi.
SAĞLIKÇI YIPRANIRSA SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇÖKMESİNİ ÖNLEYEMEZSİNİZ
Sağlık çalışanlarının polislerle eş değer bir tükenmişlik yaşadığını anlatan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Unutmayalım ki, sağlık çalışanlarımız sağlığını kaybederse, mesleki motivasyonunu kaybederse, sağlık çalışanları tükenirse, sağlık çalışanları yıpranırsa, istediğiniz kadar modern hastaneler yapın, istediğiniz kadar içini en yüksek teknolojiyle donatın, sağlık sisteminin çökmesini önleyemezsiniz. Şayet bugün bütün dünyanın başarısını imrenerek izlediği sağlık sistemimizin ve hasta memnuniyetinin sürmesini istiyorsak, devlet önce çalışanlarımızın sağlığını, sosyal yaşantısını, hak ettiği ücreti ve memnuniyetini de düşünmek zorundadır. Önümüzdeki dönemde; döner sermaye adaletsizliklerinin son bulması başta olmak üzere; Sabit ek ödemelerin 20 puan artırılması ve ek ödemelerin emekliliğe yansıması için mücadele edeceğiz. 2015 yılını ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacağını ilan ediyorum. Bunun yanı sıra vekil ebe hemşirelerimizin, Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarımızın ve 4/C’li çalışanlarımızın kadro hakkı için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta Şiddete Karşı Kolluk Kuvvetli Çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN