Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye Başkanı Hasan Arslan’dan Cemevi İddialarına Tepki

Giriş Tarihi: 28.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Belediye Başkanı Hasan Arslan’dan Cemevi İddialarına Tepki
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, ilçede Güzeltepe’de bulunan eski karakol binasının izinsiz ve ruhsatsız tadilatının yapıldığının gerekçe gösterilerek mühürlendiği iddiasına tepki gösterdi.
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, hakkındaki iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Arslan, ilçede Güzeltepe’de bulunan karakol binasının cemevine dönüştürülmesinin uygun bulunmadığını ifade ederek, bunun ise gerekçelerini anlattı. Arslan, "Yapılması planlanan cemevi için yerin uygun olmaması, ilköğretim okuluna bitişik olması ve ana ulaşım arterlerinin üzerinde olması büyük bir problem olup, cenazelerin kaldırılması işlemi sırasında yaşanacaklar dolayısıyla buradaki halkın ve okul öğrencilerinin rahatsızlığı söz konusudur. Dolayısıyla söz konusu bu yer için bir takım sorunları beraberinde yaratmaması noktasında hareket etmeliyiz. Biz vatandaşlarımızdan gelen şikayetleri önemsiyoruz. Cemevi projesi hayata geçirilecekse buna ilişkin bizimde çalışmalarımızın olduğu hatırlanmalı ve daha önce bölgede belediyemizce cemevi yapılması için kamulaştırılan arsalarımızın olduğu bilinmelidir. Biz öncelikle bu işte samimiyet arıyoruz" dedi.
"ÇİĞLİ BELEDİYESİ OLARAK KARARLIYIZ"
Cemevleriyle ilgili koşulların iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Hasan Arslan, "Alevilerin inanç ve hak talepleri dinlenmek isteniyorsa öncelikle koşulların çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Sonuçta burasını Şirintepe ve Güzeltepe halkı kullanacak olup, onların ibadet yerleri olarak rızalarının alınması esas olmalıdır. Buranın okul öncesi çocuk eğitim ve bakım merkezi olarak kullanılması doğrultusunda Çiğli Belediyesi olarak kararlıyız. Vatandaşlarımızdan da bu desteği gördük. Bu anlamda çok daha faydalı olacağına inandığımız bu yerin, gerekirse halkoyuna sunularak kararın bölge halkı tarafından verilmesi gereklidir. Ancak cemevi bile yapılsa öncelikle imar planında karakol olarak görülen yerin imar plan tadilatı ile sosyal ve kültürel tesis alanına dönüştürülmesi gerekmektedir. Alevi birlik ve dernekleriyle, sivil toplum örgütlerinin belediye başkanlığımıza olan destekleri Çiğli Belediyemizin haklılığını kanıtlamış durumdadır" şeklinde konuştu.
Öte yandan, yaşanan cemevi sorununun ardından ve Çiğli’deki Alevi birlik ve dernekleri ile bazı sivil toplum kuruşları Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’a destek ziyaretinde bulundu.
Belediye başkanlığı makamında gerçekleşen ziyaretlerde, Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Temsilcisi Erdal Sefer, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Haydar Olcay, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Hüseyin Han, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çiğli Şube Başkanı Cuma Kuzu, Alevi Yol Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticisi Deniz Çanak, Varto Derneği Federasyonu İzmir Şube Başkanı Necdet Taş, Halkevleri Çiğli Şube Yöneticileri ve Şirintepe sakinleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye Başkanı Hasan Arslan’dan Cemevi İddialarına Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN