Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OSB’de Elektrik Kesintilerinin Bilançosu Üç Milyon Dolar

Giriş Tarihi: 3.4.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 31 Mart tarihinde meydana gelen elektrik kesintilerinin en çok reel sektörü mağdur ettiğini söyledi. Yorgancılar, kesintinin üretimin durmasına neden olduğunu belirterek "ülke ekonomisini milyon dolarlık zarara uğratmıştır. Sadece bölgemizde Atatürk OSB’deki kayıp, 3 milyon dolar civarındadır" dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 31 Mart tarihinde Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin ülke ekonomisini zarara uğrattığını belirtti. Kesinti nedeniyle, İzmir Atatürk OSB’de yaklaşık 3 milyon dolar civarında bir kayıp olduğunu aktaran Yorgancılar, "Kesinti üretimin durmasına neden olmuş ülke ekonomisini milyon dolarlık zarara uğratmıştır. Sadece bölgemizde İzmir Atatürk OSB’deki kayıp, 3 milyon dolar civarındadır. Bu şekilde baktığımızda kesintilerin sebebi mutlaka netleştirilmeli ve tekrarına asla müsaade edilmemeli. Nasıl ki doğal afet durumlarında mağdur vatandaşın zararı karşılanıyorsa, elektrik dağıtımı da devletin özelleştirdiği en kritik işletmelerden biri olup, zarar Hazine tarafından karşılanabilmelidir. Elektrik tüketim tarifesinde geçici bir aylık indirime gidilebilir veya benzer vergi indirimi gibi uygulamalarla zarar telafi edilebilir" şeklinde konuştu.
"TALİHSİZ AÇIKLAMAYI KINIYORUM"
Ender Yorgancılar, İzmir’de bir kuruluş başkanının ’bir gün ücretsiz çalışma’ önerisini de yorumlayarak şunları söyledi: "İlimizde köklü bir kuruluşun başkanı tarafından konu başka bir tarafa çekilmiş ve hiçbir suçu olmayan çalışanın bir Cumartesi günü ücretsiz çalıştırılması önerisi getirilmiştir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Zira bir 200 kişiye istihdam sağlayan bir sanayici olarak, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nun başkanı olarak, tek bir işçinin günahsız yere ücretinin böyle bir hususta kesilmesine asla ve kat’a onayım olamaz. Kendisine verilen mesai saatleri içinde çalışanın hakkını yemek ne bize yakışır ne de bir başkasına. Konunun hassasiyetini anlamadan yapılan zihni sinir önerilere, her kim yaparsa yapsın itirazımız var. Özellikle işveren çalışan barışının korunması adına herkes çok dikkatli olmalıdır. Ne çalışan olmadan biz bir şey üretebiliriz ne de işveren olmadan çalışan yaşamını sürdürebilir. Karşılıklı sinerji ve güveni bozmaya yönelik adımlar atmaya kimsenin hakkı olamaz. Yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyor, yanlış bir ifadeden ibaret olmasını ümit ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir OSB’de Elektrik Kesintilerinin Bilançosu Üç Milyon Dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN