Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşadıkları Kenti Gezerek Tanıyorlar

Giriş Tarihi: 3.4.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Yaşadıkları Kenti Gezerek Tanıyorlar
Konak Belediyesi’nin kentin tarihi ve kültürel değerlerini daha bilinir hale getirmek adına başlattığı kültür gezileri büyük ilgi görüyor.
Konak Belediyesi’nin başlattığı, vatandaşları yaşadıkları kenti daha yakından tanıma fırsatı sunan kültür gezilerine öğrencilerin yanı sıra semt merkezlerinde eğitim gören kursiyer kadınlarda katılıyor. Mart ayında başlayan ve her hafta Perşembe günü yapılan gezilerin beşincisi Ballıkuyu ve Agora Semt Merkezi’nden yaklaşık 50 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Sabahın erken saatlerinde başlayan programda ilk olarak Agora Kazı Alanı gezildi. Dünyada kent merkezinde yer alan en büyük agora olarak bilinen tarihi alanı gezen kadınlara profesyonel rehberler eşlik etti. ’in tarihiyle ilgili anlatılanları dikkatle dinleyen kadınlar, cep telefonlarıyla da bol bol fotoğraf çekti. Agora’nın ardından Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne geçen kadınlar burada Küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak’ın, tasarımını Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe’nin yaptığı yeni medya teknolojileriyle düzenlenmiş ‘Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü Sergisi’ni gezdi. Cumhuriyet tarihine ışık tutan belge ve fotoğrafları yakından görme fırsatı bulan kadınlar daha sonra Göztepe Semti’nde bulunan Uşakizade Latife Hanım Köşkü’ne geçti. Köşk Müdürü ve araştırmacı yazar Ahmet Gürel tarafından karşılanan kadınlar, burada Latife Hanım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tarihi köşk hakkında bilgiler aldı. 29 Ocak 1923 tarihinde Latife Hanım’la Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nikahlarının kıyıldığı yer de olan Uşakizade Köşkü, İzmir Özel Türk Koleji Kurucusu Bahattin Tatış tarafından 1951 yılında Latife Hanım’dan kiralanmış ve 1991 yılına kadar eğitim amaçlı kullanılmıştı. 2001 yılında ise müzeye dönüştürülen tarihi köşkü gezen kadınlar burada ‘Cumhuriyet ve Kadın’ isimli kısa filmi de izledi.
GEZİLER DEVAM EDECEK
Kültür gezisine katılan kadınların son durağı Konak Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Çınartepe’de hizmete açtığı Aydın Erten Rekreasyon Alanı oldu. Burada verilen öğle yemeğine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da katıldı. Kadınlarla birlikte yemek yiyen ve sohbet eden Başkan Pekdaş, günün anısına her katılımcıya birer adet gümüş kahve takımı hediye etti. Başkan Pekdaş, düzenledikleri kültür turları sayesinde kadınların yaşadıkları kenti daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu söyledi. Konak Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün beşincisini düzenlediği kent gezileri, her hafta Perşembe günü olmak üzere 28 Mayıs’a kadar devam edecek. Konak Belediyesi’nin ilköğretim öğrencilerini kapsayan kültür gezileri de eğitim yılı sonuna kadar sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşadıkları Kenti Gezerek Tanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN