Türkiye'nin en iyi haber sitesi

75. Yıl Türk Dünyası Parkının Yapımına Sayılı Günler

Giriş Tarihi: 7.4.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 12:21
75. Yıl Türk Dünyası Parkının Yapımına Sayılı Günler
’in Çiğli ilçesinde, belediye tarafından Egekent girişinde projelendirilen 75. Yıl Türk Dünyası Parkı’nın yapımına sayılı günler kaldı.
Çiğli ilçesindeki Egekent girişinde bulunan 75. Yıl Türk Dünyası Parkı’nın yeniden revize edilerek, çok amaçlı hale getirilmesini sağlayacak çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürülüyor. Çiğli Belediyesi ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü işbirliğiyle projelendirilen 75. Yıl Türk Dünyası Parkı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali desteğiyle tamamlanması planlanıyor. 30 bin metrekarelik alanda yapılacak projenin, bölge halkının ihtiyacını giderecek pek çok donanıma sahip olacağı belirtiliyor.
Alanda yapımına başlanan yeni proje sayesinde, çok amaçlı sosyal donatı alanları ile kafeterya ve restoranın bulunduğu bir yapı planlanırken, parkın 15 bin metrekarelik kısmı ise yeşil alan olarak bırakılacak. Projede, çeşitli etkinliklerin yapılabileceği kulis ve soyunma odalarının da bulunduğu bin 500 kişilik amfi tiyatro, 855 metrekarelik Türk Dünyası Meydanı, büyük şelale ve gölet, kafeterya ve iki katlı restoran, engelli çocuklar için ayrı olmak üzere farklı alanlarda çocuk oyun alanları oluşturulacak. Alanda ayrıca Atatürk anıtı ile su aynası da bulunacak. Alanın eğimli olması nedeniyle parkta engelli, yaşlı ve bebek arabaları için farklı yükseklikte iki adet asansör bulunacak. Asansör etrafına ayrıca manzara izlemek isteyenler için de, seyir alanları oluşturulacak. Spor yapmak isteyenler için iki adet tenis kortu ile basketbol ve voleybol sahaları, spor yönetim binaları da projede yer alacak.
"TÜM EKİBİMLE SÜREKLİ İŞ BAŞINDAYIZ"
Vatandaşların yararlanacağı parkın ve tesisi bir an önce tamamlamak için çalıştıklarını belirten Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, projeye önem verdiklerini belirtti. Parkın yapılacağı noktayı sık sık yerinde denetleyen Aslan, "Amacımız Çiğli’ye kalıcı ve yararlı projeler yapmak. En çok ihtiyaç olan projelere önem veriyoruz. Projemizi en kısa zamanda tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmak için tüm ekibimle sürekli iş başındayız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
75. Yıl Türk Dünyası Parkının Yapımına Sayılı Günler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN