Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahvan Atlar Osmanlı’yı Hatırlattı

Giriş Tarihi: 20.4.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 11:59
Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan at çiftlikleri ve at yarışlarıyla ünlü ’in Torbalı ilçesi, Rahvan At Yarışlarına 10. kez ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e gelen 200 rahvan atın yarıştığı etkinliğe ilgi büyük oldu.
İzmir’in Torbalı ilçesinde, geleneksel hale gelen Rahvan At Yarışları, Torbalı Belediyesi tarafından 10. kez düzenlendi. Osmanlı’nın akıncı ordularına savaş atları yetiştirmekle ünlü ilçede büyük bir heyecan uyandıran yarışlar, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırladı. Türkiye Binicilik Federasyonu kontrolünde yapılacak yarışlarda güzel havayı fırsat bilen yaklaşık 5 bin kişi, yarış pisti çevresinde hem piknik yaptı hem de at yarışlarını izledi. Konuklara meşe odunu ateşinde pişen gözleme ve yayık ayranının ikram edildiği organizasyonda, Çakabey Okçuluk Kulübü’nün hünerli sporcuları, izleyicilerden tam not aldı.
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in, Karamühür isimli rahvan atına binerek misafirleri selamladığı yarışlarda, 200 rahvan atı farklı kategorilerde mücadele etti. Gelenekleri yaşatmak adına bu yarışı düzenlediklerini anlatan Görmez, “Tarihimize baktığımızda atalarımız Orta Asya’dan Anadolu’ya at üstünde gelmiş. At üstünde savaşmış ve at üstünde şehit olmuşlardır. At, en yakın arkadaşla eş değer tutulmuş, Köroğlu’nda Kır At, Hızır’da Boz At, Fatih Sultan Mehmet’de Reis olarak karşımıza çıkmış, olağanüstü özellikler atfedilerek destanlara, söylencelere girmiştir. Bu yüzden ata sporumuz olan rahvan at yarışlarına önem veriyoruz” dedi.
Rahvan at yarışlarında; baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, 4’lü tay, 3’lü tay, tozkoparan ve ithal A grubu klasmanlarında dereceye giren at sahiplerinin ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahvan Atlar Osmanlı’yı Hatırlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN