Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aliağa’nın Geleceği Masaya Yatırıldı

Giriş Tarihi: 21.4.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 07:11
Aliağa’nın Geleceği Masaya Yatırıldı
’in Aliağa ilçesinin doğal, kültürel ve ekonomik zenginliklerinin en verimli şekilde kullanılması amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen ’Aliağa Halk Çalıştayı’ Etap Altınel Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.
’Gediz-Bakırçay Havzası Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi’ kapsamındaki çalıştaya, Aliağa Belediyesi meclis üyeleri, stk temsilcileri, muhtarlar, kobiler, girişimciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Aliağa’nın kent ekonomisinin mercek altına alındığı çalıştayda, tarımdan turizme, sanayi yatırımlarından balıkçılık sektörüne kadar kalkınma ve istihdam alanında etken olan tüm ekonomik faktörler katılımcılar tarafından masaya yatırıldı. Çalıştayda bulunan katılımcılar Aliağa’nın sorunlarına yönelik çözüm önerilerini de asgari müştereklerde birleşerek kayıtlara geçirdi.
Program sonrası konuşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu, Aliağa’nın yerel varlıklarını tanımlamaya çalıştıklarını ifade etti. Velibeyoğlu, "Çalıştayda coğrafi olarak yatırımları ve kalkınma planlarını yönlendirebilmemiz için haritalama çalışması yaptık. Sonrasında kalıtımcılardan gelen görüşler ve bu görüşler kapsamında katılımcıların uzmanlarla bir araya geldiği bir ufuk tarama çalışması gerçekleştirdik. Bu çalıştayın sonuçlarının konsolide edilerek bir yatırım programına dönüştürülmesini amaçlıyoruz" dedi.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Boyacı ise, şöyle konuştu:
"Herkes kendi ilçesini kendi mahallesini bizden çok daha iyi bilir. Yerel katılım bu amaçla büyük önem taşıyor. Bu yerel katılım sonrasında elde edilecek bilgiler bir uzman ekibin daha süzgecinden geçirilecek. Aliağa’da neler isteniyor, hangi projeler hayata geçirilebilir bunları tartıştık. Bir sonraki aşamada da bu projelerin gerçekleştirilebilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer aktörler neler yapabilir bunları kararlaştırmaya çalışacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa’nın Geleceği Masaya Yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN