Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tataristan Cumhurbaşkanı li Sanayicilerle Buluştu

Giriş Tarihi: 18.5.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 13:49
Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret eden Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, “Bizler yapılan çalışmalardan çok memnununuz. Ama ticaret hacmini 2-3 katına çıkarmamız lazım. Bizlerin etkin bir şekilde bu potansiyeli kullanmamız gerekiyor" dedi.
Tataristan Cumhurbaşkanı ve beraberindeki 27 kişilik heyet li sanayiciler ile bir araya geldi. Toplantıda iş dünyası temsilcilerine yatırım ve işbirliği olanaklarını aktardı.
Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) konuğu olan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov’un ziyaretine Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Ajansı Başkanı Taliya Minullina, Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Birinci Yardımcısı Ruslan Kabirov, Tataristan Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi Genel Müdürü Timur Shagivaleev ile üst düzey yöneticilerden oluşan 27 kişilik Tataristan heyeti eşlik etti. Ziyarete Tatar heyetini EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ağırladı. Toplantıya ayrıca İzmir Valisi Mustafa Toprak da katıldı.
“TİCARET HACİMİNİ 3 KATINA ÇIKARMALIYIZ”
EBSO’nun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov ise “Türkiye’nin Tataristan’a yaptığı yatırımlar önemli katkı sağlamıştır. Geçen ay Ankara’da sayın Cumhurbaşkanı ile bir araya geldik. Bugün burada görüşme fırsatımız oldu. Bu ziyaretler iki ülke arasında ortak ilişkilerin gerçekleşmesinde önemli katkı sağlayacaktır. Türkiye ile petrokimya, sanayi, otomotiv, turizm, otelcilik gibi birçok alanda iş birliğimiz gelişmekte. Tataristan’da Anadolu gurubu çalışıyor. Bizler yapılan çalışmalardan çok memnununuz. Ama belirtilen rakımlarda gerçekten potansiyelimiz daha yüksek. Bu ticaret hacmini 3 katına çıkarmak için ne yapmalıyız, ona bakmamız lazım. Bizlerin etkin bir şekilde bu potansiyeli kullanmamız lazım” dedi.
“İZMİR BİZİM ÇOK İLGİ DUYDUĞUMUZ BİR YER”
Minnikhanov , “Tataristan bugün Rusya Federasyonu’nun önemli ülkelerindendir. İzmir, özellikle inovasyon ve iş birliğinde önemli bir yer. Bizim de stratejik hedeflerimiz Türkiye ile aynı olarak işliyor. Değişik iş birliği yapabileceğimiz birçok alanımız var. Türk partnerlerimiz ile birçok beraber iş üretiyoruz. Bizde gerekli tüm alt yapı var. Biz Türk girişimcilerini Tataristan’a iş yapmaya davet ediyoruz. Sanayi odalarının verdiği destek bizi gerçekten çok etkiliyor. Lojistik alanında ortak projeler üretebiliriz. Biz Rusya’nın spor merkeziyiz. Birçok organizasyon yaptık. İzmir de bu yollardan geçtik. Sizleri bu etkinliklere bekliyoruz. Başarı için yüksek kalitede kadro çok önemli. Biz sizleri davet ediyoruz. Bu ziyaretlerin sıklaşmasını istiyoruz. İzmir bizim için çok ilgi duyduğumuz bir bölgedir” ifadesini kullandı.
“İLŞKİLERİMİZ İVME KAZANMAKTADIR”
İzmir Valisi Mustafa Toprak da, “Son günlerde Türkiye ile Rusya arasında karşılıklı güvene dayalı geliştirilen işbirliği sayesinde Türkiye Tataristan ilişkileri de giderek ivme kazanmaktadır. Hali hazırda Tataristan’daki Türk yatırımlarının Türk ve Tatar halkları arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli adımlar atılmıştır. Bugünkü ziyaretin de aramızdaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde etkili olacağına inanıyorum” diye konuştu.
“TİCARİ RAKAMLARDA ORTAKLIK SAĞLAMALI”
EBSO’nun yaptığı faaliyetleri ve İzmir ekonomisini anlatan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da, “Ülkemizin sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 7’si İzmir’de gerçekleşmektedir. Bu kadar geniş üretimi olan şehrimizin hemen her ülkeyle dış ticaret anlaşması var. Yani İzmir’den üretilen bütün mallar dünyanın birçok ülkesinde bugün kullanılabilir durumdadır. 2014 yılında yaklaşık 9.6 milyar dolarlık ihracat yapan buna karşı 9.9 milyar dolarlık da ithalat rakamına ulaşmıştır” dedi.
Türkiye Tataristan arasında önemli tarihi ve kültürel bir bağ bulunduğunu vurgulayan Yorgancılar, iki ülkenin ticari rakamlarda da ortaklık sağlaması olumlu sonuç görmesi gerektiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev işbirliği ve iyi niyet protokolüne imza attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tataristan Cumhurbaşkanı İzmirli Sanayicilerle Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN