Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay Pazaryerine Türkülü, Halaylı, Eğlence Dolu Açılış

Giriş Tarihi: 17.6.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 12:29
Hatay Pazaryerine Türkülü, Halaylı, Eğlence Dolu Açılış
’de, Konak Belediyesi’nce üst örtüsü tamamlanan Hatay Pazaryeri, bölge halkının yoğun katılım gösterdiği görkemli bir törenle hizmete girdi. Açılışa katılan binlerce İzmirli, ünlü sanatçı Şevval Sam’ın şarkılarıyla eğlence dolu bir gece yaşadı.
İzmir’in Konak ilçesindeki en büyük pazarlarından biri olan Hatay Pazarı, yıllardır beklenen modern ve şık bir görüntüsüne kavuştu. Bölge halkının özlemle açılmasını beklediği kapalı pazaryerinin üst örtüsü Konak Belediyesi’nce tamamlandı. 3 bin 200 metrekare alana sahip kapalı pazaryeri düzenlenen görkemli bir törenle hizmete girdi. Hatay Kapalı Pazaryeri için düzenlenen açılış törenine, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Konak Belediye Meclis Üyeleri, CHP il ve ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları ile binlerce semt sakini katıldı. Yoğun ilgi gören açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, üst örtüsü tamamlanan pazaryerinin haftanın üç günü pazar işlevi göreceğini, bugünler dışında kalan günlerde ise çeşitli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacağını söyledi. Pazarcılar Odasına ve pazarcı esnafa teşekkür eden Başkan Pekdaş, pazarın Perşembe günü giyim ve züccaciye, Salı ve Cumartesi günleri ise gıda ürünü satan pazarcı esnafa ev sahipliği yapacağını dile getirdi. Bölge halkının uzun süredir özlemle beklediği kapalı pazaryerinin açılışını yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Pekdaş, "Hatay Pazaryeri İzmir için bir gelenek. Ama son yıllarda sokak aralarını işgal eden durumuyla Hatay’da yaşayan hemşerilerimizi mağdur eden hale dönüşmüştü. Görevi devraldıktan sonra önümüzdeki en önemli gerçekleştirmemiz gereken işlerden birisi Hatay Pazaryeri’nin üst örtüsünü tamamlamak ve pazaryerini bölge insanımızın layık olduğu konuma kavuşturmaktı. Göreve başladıktan 14 ay sonra pazaryerini tamamlayarak bugün karşınıza çıktık” dedi.
Modern ve şık tasarımıyla bölge halkına yakışır bir pazaryeri olduğunu belirten Başkan Pekdaş, “Konak’ta yer fakiriyiz. Böyle büyük toplantılar için kullanabileceğimiz yerler yok. Pazaryerinin çok işlevli bir fonksiyonu olsun istedik. Pazarın olmadığı günlerde kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapsın, bölgenin ihtiyacını karşılasın istedik. Bu nedenle de sıradan değil, şık bir üst örtüsü yaptık. 110 ton galvanizli çelik konstrüksiyon üzerine 5 bin 200 metrekare membran üst örtü yaptık. Sokakların da üzerine yayılmasını önlemek için Pazar üç gün hizmet verecek. Perşembe günleri züccaciye ve tuhafiye, Salı ve cumartesi günleri ise gıda üzerine üreticilerimiz, esnafımız gelecek. Pazarcılar Odası’na ve Pazar esnafımıza da teşekkür ederiz. Nitelikli ve nezih bir pazar yeri olacak. Diğer günlerde ise kültür-sanat etkinlikleri yapılacak. Şehrimiz sadece bir pazar kazansın istemedik aynı zamanda bir kültür sanat mekanı da kazansın istedik” diye konuştu.
Pekdaş, konuşmasının ardından CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İl ve İlçe yöneticileri ve meclis üyeleriyle birlikte konfeti yağmuru altında açılış kurdelesini kesti.
ŞEVVAL SAM’DAN MUHTEŞEM PERFORMANS
Açılış törenin ardından ünlü sanatçı Şevval Sam sahne aldı. Şimdi Uzaklardasın, Ada Sahillerinde Bekliyorum, Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece, Yıldızların Altında, gibi sevilen şarkıları seslendiren sanatçıya alanı dolduran binlerce konuk da eşlik etti. İlerleyen saatlerde konserine hareketli şarkılarıyla devam eden güzel sanatçı, İzmirlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Sevilen şarkılarıyla müzik ziyafeti yaşatan Sam, son albümü Toprak Kokusu’nda yer alan ’Diz dize’ şarkısını da ilk kez İzmirliler için seslendirdi. Mütevazı tavırlarıyla konseri dinlemeye gelenlerin gönlünü fetheden güzel sanatçıya dinleyicilerde danslarıyla eşlik etti. Konser sonunda Başkan Pekdaş, ünlü sanatçıya çiçek ve semt merkezinde üretim yapan kadınların el emeği ürünlerinden oluşan çeşitli hediyeleri takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay Pazaryerine Türkülü, Halaylı, Eğlence Dolu Açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN