Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak ’de İlk Oruç

Giriş Tarihi: 18.6.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 15:23
Sıcak İzmir’de İlk Oruç
Ramazan ayının ilk gününde 30 derece sıcaklıkta oruç tutan liler, çareyi gölgelik alanlarda ve şadırvanlarda serinlemekte buldu.
Türkiye’nin sıcak illerinden İzmir’de Ramazan ayının ilk gününde sıcaklık 30 derece olarak ölçüldü. Şehrin en kalabalık bölgelerinden olan Konak Meydanı’nda diğer günlere oranla daha az yoğunluk gözlemlenirken, oruçlu vatandaşlar ağaç gölgelerinde serinlemeye çalıştı. İzmir’in tarihi Saat Kulesi’nde bulunan çeşmelerden su akmaması üzerine vatandaşlar cami şadırvanlarında yüzlerini yıkadı. Kimi vatandaş ise çareyi gölgelik alanlarda uyumakta buldu.
ŞEMSİYEYLE KORUNARAK YEM SATMAYA ÇALIŞTI
Konak Meydanı’nda kuş yemi satan Ramazan Tekin, sıcaktan korunmak için bir eliyle şemsiye tuttu, bir yandan da satış yapmaya çalıştı. Havaların geçen seneye göre daha iyi olduğunu söyleyen Tekin, “Sıcak ama Haziran ayına rağmen bu sıcaklık normal. Daha fazla sıcaklıklar da gördük. Biz de çalışırken bu şemsiyeyle korunuyoruz. Sıcağa dayanamıyoruz, mecburen hem şemsiyeyi tutup hem de satış yapıyoruz. Müslüman alemi oruç tutuyor. Tabii ki bizim de işlerimiz etkileniyor. İnsanlar dışarı çıkmayı tercih etmiyor. Müslüman aleminin bir ayı var, o da mübarek Ramazan ayı. Müslüman alemine hayırlı uğurlu olsun” dedi.
“BİR AY ORUÇ TUTMAK MECBURİYETİNDEYİZ”
Orucunu daha rahat tutabilmek için çınar ağacının altında serinlemeye çalışan Behçet Beyhanlı, “Ramazanın ilk günü çok güzel geçiyor. Çok sıcak olduğu için çınar ağacının altında serinlemeye çalışıyoruz. Müslüman olduğumuz için bir ay oruç tutmak mecburiyetindeyiz. Allah insana cesaret veriyor. Açlık, susuzluk vermiyor” derken, Aslan Tosun ise “Ramazan yılda bir aydır. 11 ayın sultanıdır. Tutan tutar, tutmayana da kimse bir şey diyemez. Allah’ın emridir. Oruç Allah içindir başka bir şey için değil. Oruç Allah’ın emri olduğu için orucu tutmaya mecburum” diye konuştu.
HAVUZ BAŞINDA SERİNLEDİLER
İşleri olduğu için sıcağa rağmen dışarı çıktıklarını belirten Meltem Erdoğan isimli vatandaş ise “Konak’ta işimiz vardır. Serinlemek için havuzun başına geldik. Çok sıcak, evde uyumak var ama işimiz olduğu için geldik. Birazdan da deniz kenarına gideceğiz. Ramazan bir gelenek. Biz de bu geleneği sürdürmek için sıcak da olsa orucumuzu tutuyoruz. 17 saat de olsa orucumuzu tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
İzmirliler, akşam saat 20.46’da oruçlarını açacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak İzmir’de İlk Oruç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN