Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtfaiyesi’den TEK Tuş Kolaylığı

Giriş Tarihi: 21.6.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:44
İzmir İtfaiyesi’den TEK Tuş Kolaylığı
Büyükşehir Belediyesi, iş yeri açma hazırlığındaki vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak İtfaiye Uygunluk Takip Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi. Ruhsat alabilmek için istenen ‘itfaiye uygunluk raporları’na ilişkin başvurular, yeni proje sayesinde itfaiye merkezine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda yapılabilecek. Sonuçlar yine aynı yöntemle öğrenilecek. Bornova’da pilot olarak başlayan uygulama, yakında 30 ilçeye yayılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, hayata geçirdiği yeni projeyle işyeri açacakların işlemlerini artık daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde tamamlayacak. Yeni projeyle “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” düzenlenmesi sürecinde istenen ‘itfaiye uygunluk raporları’ ile ilgili iş ve işlemler, itfaiyeye gelmeden tamamen elektronik ortamda yürütülüyor. Düzenlenen itfaiye raporları, yine elektronik ortamda yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine gönderiliyor. Başvuru sahipleri, hazırlanan raporlara ilişkin sorgulamayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi üzerinden e-işlem bölümüne girerek yapabiliyor (www.izmir.bel.tr/eislem/itfaiyeUygunlukBelgeleri.aspx). Pilot uygulaması Bornova’da başlayan projenin 30 ilçeye yayılmasıyla birlikte, işyeri açacak vatandaşlar, itfaiyenin hazırladığı raporları kendi ilçe belediyelerinden alabilecek.
HER ŞEY BİLGİSAYAR ORTAMINDA
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Denetim ve Önleme Şube Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Yazılım Şube Müdürlüğü’nün ortak projesi olan İtfaiye Uygunluk Takip Sistemi, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri değil, organize sanayi bölgelerini de kapsıyor. Proje ile birlikte iş yeri açma ve çalışma ruhsatı için yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine yapılan başvurular, İtfaiye Daire Başkanlığı’na elektronik ortamda iletilerek itfaiye raporu başvurusunun yapılması sağlanıyor. Bu kapsamdaki her türlü ödeme, bilgilendirme, takip ve raporlama işlemleri itfaiyeye gelmeden yerine getirilebiliyor. Düzenlenen itfaiye raporları, yine elektronik ortamda yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine gönderiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir İtfaiyesi’den TEK Tuş Kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN