Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemiş Futbolda Tarihini Arıyor

Giriş Tarihi: 26.6.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 17:12
Ödemiş Futbolda Tarihini Arıyor
Altınova, Ödemiş Gençlikspor, Yıldırımspor gibi bölgesel bazda Ödemiş’i başarıyla temsil eden kulüplerden günümüze uzanan izlerin çoğalabileceğine inandığını belirten Ödemişli Prof. Dr. Veli Sevin, Cumhuriyet ile yaşıt kulüplere ait bilgi, belge ve objelerin mutlaka bir araya getirilmesi ve korunması gerektiğini söyledi. Sevin, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) futbol için bir köşe oluşturulmasının önemine vurgu yaparak, vatandaşlara çağrıda bulundu.
Ödemiş’te gençlik yıllarında amatör takımlarda top koşturan emekli Arkeoloji Profesörü Veli Sevin, Anadolu’da futbolun hemen yayıldığı şehirlerin başında Ödemiş’in geldiğini belirterek, “Ödemiş futbolda Cumhuriyet dönemiyle birlikte çok hareketli bir merkez olmuştur. Birçok şehrin futbol kulübü yok iken Ödemiş’te Altınova gibi, Ödemiş Gençlikspor gibi kulüpler, bırakın şehirler arası rekabeti, ilçe içerisinde önemli bir üstünlük mücadelesine girişerek Türk futboluna katkı sunmuştur. Futbolda mazisi Cumhuriyet’in ilanına dek uzanan Ödemiş, bu hareketliliğiyle çevre ilçelere de öncülük etmiştir" dedi. Sevin, ÖYKAM’da futbol için bir köşe oluşturulması için vatandaşlara çağrıda bulundu.
“FUTBOLDA ÖNCÜ ŞEHİR”
Altınova-Ödemiş Gençlikspor karşılaşmalarının hafta sonlarında binlerce insanı bir araya getirdiğini hatırlatan Sevin şunları söyledi: "Bu maçlarla Ödemiş’in adı bazında, Türkiye bazında duyulmuştur. Ödemiş kulüplerinden, sonraları İzmir’de ve İstanbul’da futbola hizmet eden önemli futbolcular da yetişmiştir. Futbolla özdeşleşen bir şehir olan Ödemiş’te, Ödemişspor’un kurulduğu 1969’a dek geçen süreçte kazalar arası liglerde, Türkiye Şampiyonalarında önemli başarılar elde edilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu’na da bir dönem merhum Sahir Gürkan başkanlık etmiş, Türk futbolunu Ödemişli bir spor adamı yönetmiştir.”
“ÖYKAM’DA FUTBOL KÖŞESİ OLUŞTURULMALI”
Bu değerlerin kayıtta bulunmamasının son derece üzücü olduğunu ifade eden Sevin, "Her biri bir değer olan bu objelere sahip olan hemşehrilerimizden bunları korumalarını istiyoruz. Bu obje ve belgelerin de mutlaka bir araya getirilerek korunması gerekiyor. Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi bu konuda öncü olabilir. ÖYKAM çatısı altında Ödemiş’te futbol köşesi oluşturulabilir. Ödemiş gibi kimliğinde futbol yer alan bir kentte bu çalışma daha fazla vakit kaybedilmeden yapılmalıdır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemiş Futbolda Tarihini Arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN