Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Foça’nın Antik Meyvesi Yeniden Yetişecek

Giriş Tarihi: 4.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Foça’nın Antik Meyvesi Yeniden Yetişecek
Foça İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Foça Belediyesi “Foça Karası Üzümü” üretiminin yeniden başlaması ve yaygınlaştırması amacıyla, 250 adet fidanın dağıtımını gerçekleştirdi.
Foça İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, teknik takip yapmak amacıyla, fide verilen vatandaşların iletişim bilgilerini kayıt altına aldı. Asma fidesinin dikimi, bakımı, sulanması hakkında bilgiler veren broşürler dağıttı.
Foça Karası Üzümü’nün Antik Phokaia’da, M.Ö. 600’lü yıllardan itibaren Avrupa’ya ihraç edilen bir tür olduğunu ve 1924 yılındaki Mübadele’den sonra, ilçede yok denilecek kadar azaldığını belirten Foça İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Memduh Bülbül; “Foça Karası Küllerinden Doğuyor” ismini verdiğimiz projemiz ile, bu ürünü yeniden canlandırma adına bir çalışma yapıyoruz. Geçen sene gerçekleştirdiğimiz ilk aşamada 200 fide dağıtmıştık. Bu sene bu sayıyı 250’ye çıkardık. Bu yıl talep oldukça fazlaydı. Fidelerimiz çok kısa bir sürede tükendi. 2016 ve gelecek yıllarda da geleneksel tarımı geliştirmek ve yaşatmak amacıyla Foça Karası asma fidanlarını halkımıza dağıtmaya devam edeceğiz”dedi.
Profesyonel bağcılık amacıyla çok miktarda asma fidanı talep eden meraklılar için destek ve yönlendirme yapacaklarını belirten Memduh Bülbül, destekleri için Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a ve Foça Karası üreticisi-akvisti Volkan Sucukçu’ya teşekkür etti.
Asma fidanları dağıtımına katılan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da konu hakkında “İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile ortak bir proje gerçekleştiriyoruz. Bugün Foça Karası Üzümü asma fidanlarımızın dağıtımını yaptık. Bu tür, Foça için çok önemli. Umarım zamanla üretimi gelişir. Foça Tarım İlçe Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Foça’nın Antik Meyvesi Yeniden Yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN