Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyarbakır’dan Sonra Efes İçin Nefesler Tutuldu

Giriş Tarihi: 5.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin ardından ’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’nin de listeye girmesi için nefesler tutuldu.
Almanya’nın Bonn kentinde yapılan UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona katılan 87 kişilik Türkiye delegasyonu, büyük bir heyecanla İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’nin de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için nefeslerini tuttu. Efes’in asıl listede yer alması için çalışmalarını tamamladıklarını ve artık karar anını büyük bir heyecanla beklediklerini belirten Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, "Bugüne Efes’in müjdeli haberi damgasını vuracak. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği o haberi duymaya sadece birkaç saat kaldı" dedi.
Bakıcı, Türkiye’nin en eski yapılarından olan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdiği için de büyük sevinç yaşadıklarını belirtti. Bakıcı, Meryem Ana Evi ile ilgili bir sürpriz yaşandığını kaydederek şöyle konuştu:
"Meryem Ana daha önce belirlenen alanlar içerisinde yer almamıştı. Lübnan delegasyonu komiteye bizim heyecanımızı iki katına çıkaracak bir önerge verdi. Meryem Ana Evi’nin de listeye alınmasını istediklerini bildirerek karar taslağına eklenmesi için değişiklik önergesi verdi. Tabii son kararı 21 kişiden oluşan UNESCO Dünya Miras Komitesi verecektir. Bizler bu konuda Lübnan delegasyonuna teşekkürlerimizi sunuyoruz. İlçemiz adına bu teklif bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır’dan Sonra Efes İçin Nefesler Tutuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN