Naci Taşdöğen: “Başçavuş Rolü Benimle Özdeşleşti”

Giriş Tarihi: 6.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Uzun yıllar Emret Komutanım dizisinde Ahmet Başçavuş tiplemesiyle seyircinin gönlünde taht kuran Naci Taşdöğen, Aliağa Belediyesinin Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşiye konuşmacı olarak katıldı. Usta oyuncu Naci Taşdöğen, Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen söyleşide hayranlarıyla buluştu.
Sohbet havasında geçen söyleşide; sunucu Atilla Arcan’ın sorularını samimiyetle yanıtlayan Naci Taşdöğen, “Başçavuş rolü benimle özdeşleşti. Bugün bile yolda yürürken askerler beni gördüklerinde esas duruşa geçerek selam veriyorlar. Beni gerçekten asker zannediyorlar. Ancak bu durumdan hiç rahatsız olmadığım gibi büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum ” dedi.
GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDAN BAŞARI BELGESİ
Emret Komutanım dizisinde oynadığı Astsubay rolünden dolayı Genel Kurmay Başkanlığından kendisine başarı belgesi verildiğini açıklayan Taşdöğen, şöyle konuştu: “Disipliniyle, üstlerine davranışlarıyla, askere yaklaşımıyla, bir astsubayın nasıl olması gerektiğini tam olarak anlattığım için başarı belgesine layık görüldüm. Ayrıca yine bir grup astsubay bir araya gelerek bana bir ödül verdi. Kariyerimde birçok kez ödül aldım, ancak şahsıma layık görülen en anlamlı ödül bunlar oldu. Çünkü ben askerliği çok seviyorum, vatani görevimi yaptım ama şu anda bile beni yeniden askere çağırsalar hiç düşünmeden koşarak giderim. Eğer oyuncu olmasaydım kesinlikle asker olurdum.”
Emret Komutanım dizisi için kendisinden çok sert ve disiplinli bir astsubayı canlandırmasını istediklerinde bu talebe karşı çıktığını anlatan Taşdöğen, şunları söyledi: “Bana rolü teklif edenlere astsubaylar bir ordunun bel kemiğidir, bütün askerlerin babasıdır dedim. Oynadığım astsubay karakterini halka sevdirmek istedim. Bunu başardım. Hatta astsubaylığı o kadar iyi bir karakter olarak yansıtmışım ki topluma, bir gün yaşlı bir teyze beni yolumdan çevirerek, ‘Benim torunumun askerlik çağı geldi. Sen çok iyi bir askersin. Torunumu senin yanına gönderelim de senin yanında askerlik yapsın’ dedi."
"NEFES’ FİLMİNDE OYNAYAMAMAK İÇİMDE UKDE OLARAK KALDI"
Terör örgütü ile mücadele eden bir komando timinin öyküsünü konu alan Nefes filmindeki başrolün Mete Horozoğlu’dan önce kendisine teklif edildiğini dile getiren Taşdöğen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanat hayatım boyunca oynamadığım rol kalmadı diyebilirim. Ancak, Mete Horozoğlu’nun başrolünü oynadığı Nefes filminde oynamayı çok isterdim. Mete’nin rolünü ilk olarak bana teklif etmişlerdi, fakat başka bir oyunun provalarında olduğum için rolü kabul edememiştim. İtiraf etmem gerekirse ‘Nefes’ filminde oynayamamak içimde ukde olarak kaldı.”
DİZİ Mİ TİYATRO MU?
Ahmet Başçavuş rolü yüzünden oynamaktan çok büyük mutluluk duyduğu çeşitli tiyatro projelerini ertelemek zorunda kaldığını dile getiren Taşdöğen, ‘Dizimi, tiyatro mu?’ sorusuna şöyle yanıt verdi: “Dizi para içindir, sinema kariyer içindir ama tiyatro bir yaşam biçimidir. Dolayısıyla asla para gözetmem. Sahneye çıktığımda seyircinin alkışları ile karşılaşmak benim için trilyonlar değerindedir. Seyircinin alkışlarını hiçbir şeye değişmem.”
"SESLENDİRME KONUSUNDA AMERİKA’DAN PATENTLİYİM"
Oyunculuğun yanı sıra seslendirme sanatçılığı gibi mesleğinin gerektirdiği her alanda çalıştığını anlatan Taşdöğen, “Tiyatro ve sinema hayatımın yanında dublaj yapıyorum. Dublajda herkesçe bilinen, dünyaca ünlü çizgi film kahramanı Donald Duck’ı seslendirdim. Donald Duck’ı seslendirme konusunda Amerika’dan patentliyim. Donald Duck’ı seslendirdiğim için Amerika’dan özel bir başarı belgesi aldım. Hollywood’da oynayan sanatçıların isimlerinin çakıldığı yerde Donald Duck’ın isminin altında seslendirmen olarak benim ismim yer alıyor. Bu benim için çok güzel bir duygu” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Naci Taşdöğen: “Başçavuş Rolü Benimle Özdeşleşti”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN