(Özel Haber) Kırmızı Işıkta Uyuyan İş Adamı Yeniden Doğdu

Giriş Tarihi: 11.7.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Uykuda solunum durması (uyku apnesi) hastalığı nedeniyle hayatı zindana dönen, aracıyla kırmızı ışıkta beklerken dahi uykuya dalan li iş adamı Bahadır Değerli, ENTO KBB Cerrahi Tıp Merkezi’nde geçirdiği ameliyatla tüm şikayetlerinden kurtulup, sağlığına kavuştu.
İzmir’de bir şirketin müdürlüğünü yürüten Bahadır Değerli (42), uykuda solunum durma (uyku apnesi) rahatsızlığının giderek ilerlemesi nedeniyle iş ve özel hayatında birçok sorun yaşamaya başladı. Gece uykuya dalamayan, uyuduğunda da sürekli horlayan Değerli, sabah da kalkmakta güçlük çekiyordu. İşyerinde bir türlü işe konsantre olamayan Değerli’nin dikkati dağılıyor ve çoğu zaman istemsiz bir şekilde bilgisayar başında uyuyakalıyordu.
Birden uyuya kalma sorununu trafikte ve misafirliğe gittiği yerlerde de yaşamaya başlayan Değerli, “Bu rahatsızlıktan kurtulmalıyım” diyerek doktora başvurmaya karar verdi. Değerli, Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Ümit Filiz’e başvurarak, şikayetlerini anlattı. Yapılan tetkiklerin ardından Değerli’ye uyku apnesi tanısı kondu. Dr. Filiz, hastaya şikayetlerinin son bulması için ameliyat olması gerektiğini söyledi. Hastalık nedeniyle hayatı altüst olan Değerli, Dr. Filiz tarafından iki aşamalı ameliyata alındı. İlk olarak burun tıkanıklarını gidermek amacıyla burun ameliyatı yapıldı. Daha sonra ise bademcikleri alındı, küçük dil yumuşak damağının boyu kısaltıldı.
“OTOYOL’DA UYUKLUYORDUM”
Ameliyatın ardından tüm şikayetlerinin sona erdiğini ve sağlıklı bir hayata kavuştuğunu anlatan Değerli, “Hastalığım nedeniyle çok gürültülü bir şekilde horluyordum. Yatağımda durmadan dönüyordum. Sabahları kalktığında kramplar giriyordu. Unutkanlık başladı. İşyerinde çalışırken, biriyle sohbet ederken bir anda uykuya dalıyordum. İşime konsantre olamıyordum. Uyku halim bir türlü açılmıyordu. Basmane Meydanı’ndan kırmızı ışıkta aracımla beklerken uyuya kaldım. Otoyola çıkmak istemiyordum. Otoyolda sürekli sabit bir noktaya baktığım için uyku hali oluşuyordu” dedi. Değerli, geçirdiği ameliyatın ardından tüm şikayetlerinin sona erdiğini ifade etti.
ERKEK ADAM HORLAR MI?
Değerli’nin doktoru olan Kulak ve Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ümit Filiz, uyku apnesinin kalp, tansiyon hastalıkları açısından riski arttırdığını, erkeklerde de cinsel işlev bozukluklarına yol açtığını söyledi. Hastalığın, horlamayla birlikte ilerlediğini anlatan Dr. Filiz, hastaların derin uykuya dalamadıkları için gündüz sürekli uyku açlığı yaşadıklarını belirtti. Burun kemik kıkırdak eğriliği, burun etleri şişliği, büyük bademcikler, sarkmış küçük dil, alerji, sinüzit rahatsızlıklarının horlamaya yol açabileceğini anlatan Dr. Filiz, “Erkek adam horlar’ gibi olumsuz bir düşünce var. Horlama bir hastalıktır ve erkeklerde daha sık görülür. Uykuda tıkanmayla seyreden tipi ölümcül sonuçlara yol açabilir. 40 yaşından sonra menopoz ile birlikte kas dokularının gerginliğinin azalıyor ve bu hastalığın görülme oranı kadın ve erkeklerde eşit hale geliyor” diye konuştu.
“HASTAYA GÖRE TEDAVİ DEĞİŞİR”
Uyku apnesi hastalığının tedavisinin hastaya göre değişeceğinin altını çizen Dr. Filiz, hastalığın cerrahi, cpap ve maske takılması ve diş hekimleri tarafından özel olarak hazırlanan cihazların yerleştirilmesi gibi tedavi seçeneklerinin bulunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Kırmızı Işıkta Uyuyan İş Adamı Yeniden Doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN