Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel) Her Gün Saat 04.00’te Kalkıp Bu İşi Yapıyor

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:59
li Zülkar Çelik, on yıldır restoranlar ve çöplerden topladığı ekmek artıklarıyla yem yaparak binlerce sokak hayvanını besliyor. Hayvanları doyurmak için her gün saat 04.00’te kalkan Çelik, bu iş için kendisine yevmiyeli bir de yardımcı tuttuğunu söyledi.
İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan Zülkar Çelik, her gün saat 04.00’te yatağından kalkıyor. Çelik’in bu kadar erken uyanma sebebi sokak hayvanlarının karnını bir an önce doyurabilmek. Uyanır uyanmaz emektar arabasına atlayıp lokanta ve fırınları dolaşan Zülkar Çelik, saat 06.00’ya kadar toplayabildiği kadar bayat ekmek, pide gibi yiyecekleri evinin altında kendi yaptığı yem imalathanesine getiriyor. Sokak hayvanlarına günde 250 kilo yem yaparak dağıtan Zülkar Çelik, kendisine bir de yevmiyeli yardımcı tuttu. Her gün altı noktaya yem dağıttığını anlatan Çelik, hayvanların artık arabasını da tanıdığını söyledi. Her gün binlerce kedi, köpek ve güvercinin karnını doyuran Zülkar Çelik, bu işe başlarken amacının Allah’ın rızasını kazanmak ve milli servet olarak gördüğü ekmekleri çöpten kurtarmak olduğunu söyledi.
Yaklaşık 10 senedir bu işi yaptığını dile getiren Zülkar Çelik, hayalinin tüm sokak hayvanlarını doyurmak olduğunu belirterek, “İsterim ki dünyadaki tüm mahlukatın yiyeceklerini ben vereyim ama buralara ancak gücüm yetiyor” dedi.
“YAŞLILAR DAHA DUYARSIZ”
Sokak hayvanlarını ekmekten yaptığı yemle doyururken bazı insanların kendisine tepki gösterdiğini söyleyen Zülkar Çelik, şöyle konuştu: “Dökme buraya çevreyi kirletiyorsun’ diyorlar. ‘Bu yediğin ekmekten mi çevre kirleniyor’ diyorum. Benimle bu yüzden kavga edenler var. Yaşlılar daha duyarsız, gençler bu işe daha duyarlı. Bu konuda gençler beni görüp takdir ederken yaşlılar benimle kavga ediyor. Halbuki o yaşlının memleketinde hayvan damı ve evi yan yanaydı, hayvanın pisliğini evinin önüne döküyordu. O kokmuyordu ama benim öğütüp döktüğüm ekmeğe kokuyor diyor.”
“MERHAMET ETSİNLER”
Son zamanlarda sokak hayvanlarına karşı sıkça meydana gelen şiddet olaylarını kınayan Çelik, vatandaşlara şu mesajı yolladı; “Mahlukata merhamet etsinler, onlara acısınlar. Çünkü onların ağzı var ama dilleri yoktur, ihtiyaçlarını söylemezler. İnsanlar acır onlara bir şey verirse yerler, vermezse aç susuz dolanırlar.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel) Her Gün Saat 04.00’te Kalkıp Bu İşi Yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN