Askod Başkanı Hülya Alpgiray:

Giriş Tarihi: 16.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Askod Başkanı Hülya Alpgiray:
’in Aliağa ilçesinde yaz aylarının da gelmesiyle artan yangınları değerlendiren Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği (ASKOD) Başkanı Hülya Alpgiray, yangınların birçoğunun anız yakmadan kaynaklandığını, anız yakmanın doğayı tahrip ettiği gibi birçok canlının da yanmasına neden olduğunu ifade etti.
Ülkenin neredeyse tüm kesimlerinde özellikle yaz aylarında baş gösteren yangınlar, İzmir’in Aliağa ilçesinde de artış gösterdi. Yangınların özellikle anız yakmadan kaynakladığına ve ilkel bir davranış olduğuna dikkat çeken (ASKOD) Başkanı Hülya Alpgiray, “Bazı bilinçsiz çiftçiler ve yerel halk tarafından kulaktan dolma bilgilerle sökülen yaban otları ve toplanan yapraklar, bertaraf edilmek için yakılmaktadır. Bu yanlış uygulama toprakta bulunan organik maddelerin azalarak toprağın verimlilik değerini düşürdüğü gibi daha da önemlisi içinde barındırdığı binlerce cins hayvanın da yanmasına sebep olmaktadırlar” dedi.
“VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR”
Doğa tahribatının yanı sıra birçok canlının da yaşamının son bulmasına neden olan yangınların önlenmesi noktasında insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini savunan Alpgiray, “Yangınların başlıca sebepleri arasında; anız yakma, söndürülmemiş izmarit ve doğaya atılan şişelerin cam parçalarının mercek vazifesi görerek alev alması bulunmaktadır. Bu noktada insanların daha duyarlı olmaları ve bilinçlenmeleri gerekiyor. Başta mülki amirlikler olmak üzere, vatandaşların konuya ciddi anlamda duyarlılık göstermesi zorunludur. Yetkili tüm kurumlarca kırsalda anız yakmanın zararları ve bunun suç olduğu medya, ilgili resmi kurumlar tarafından hazırlanacak afiş ve ilanlarla, köylerde, mahallelerde muhtarlık tarafından yapılacak anonslar ile vatandaşlar bilinçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askod Başkanı Hülya Alpgiray:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN