Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf Geç Gelen Sezondan Umutlu

Giriş Tarihi: 18.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Esnaf Geç Gelen Sezondan Umutlu
Sezon başından bu yana turizm sektöründe durgunluk yaşandığını belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, bayram ertesi tatil yörelerinde yerli ve yabancı turizmin canlanmasını beklediklerini söyledi.
Bugüne kadar yabancı turistlerin Suriye ve Yunanistan gibi komşularımızın içinde bulunduğu karmaşa ortamından etkilendiğini kaydeden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, yerli turistin de havaların geç ısınması, genel seçim, sınavlar ve Ramazan ayı gibi nedenlerle henüz tatile çıkmadığını söyledi. Turizm sektörünün önceki yıllara göre ilk çeyrekte yaklaşık yüzde 6 küçüldüğünü hatırlatan Mutlu, “Geçtiğimiz yıllara oranla İzmir’e gelen turist sayısında da gerileme söz konusu. 2015 Haziran ayında bir önceki yıla göre havayolu girişlerinde yüzde 4.8, deniz yolu girişlerinde ise yüzde 17.5 oranlarında azalma görülüyor. Kente 2014 Haziranında havayolu ile 118 bin kişi giriş yaparken bu yıl Haziran ayında bu sayı 112 binde kalmıştır. Yine 2014 Haziran’ında deniz yolu ile İzmir’e 41 bine yakın kişi girerken 2015 Haziran’ında bu sayı 33 binlerde kalmıştır” diye konuştu.
TURİZMDE DURGUNLUK
Yurtdışından gelen turist sayısında geçen yıla oranla düşüşler olduğuna dikkat çeken Mutlu şöyle devam etti: “Suriye’de yaşanan iç savaş, savaştan kaçan çok sayıda Suriyelinin ülkemize sorunları da beraberinde getirerek sığınması yabancı turistleri ürkütmüş durumda. Ayrıca Rusya’daki ekonomik kriz, Ukrayna’daki iç karışıklıklar, Yunanistan krizi sonucu ülkedeki turizm fiyatlarının yarıdan fazla düşmesi ve turizm talebinin Yunanistan’a kayması Türk turizmini olumsuz etkileyen nedenleri oluşturmuştur. Türkiye’nin iç koşullarının da halkı ihtiyatlı olmaya yönelttiğini ifade eden İESOB Başkanı Mutlu, “Genel seçimlerle başlayan belirsizlik ortamı yeni hükümetin kurulamaması nedeniyle halen sürmekte. Önünü görmekte zorlanan insanlar zorunlu ihtiyaçları dışında harcama yapmaktan kaçınıyorlar.
Öte yandan yazın başına denk gelen Ramazan ayı da özellikle kıyı bölgelerimizdeki turizmi olumsuz etkiledi. Türk halkının çoğunluğu tatilini Ramazan sonrasına ertelemiş durumda.”
“ÜMİT EDİYORUZ”
Bayramdan sonra piyasaların canlanmasını beklediklerini dile getiren Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Umuyoruz ki bayram ertesi siyasi liderler gereken hassasiyeti göstererek asgari bir müşterekte buluşacak, Türkiye’nin ilerlemesini hedefleyen yeni bir hükümeti iş başına getireceklerdir. Bu şekilde piyasalar rahatlayacak, turizmcilerin de yüzleri gülecektir. Yabancı turistlerin eksikliğinden doğacak açık hiç olmazsa yerli turizmcilerin getirileriyle doldurulmalıdır. Diğer yandan mevsim normallerinin dışında yaz sıcaklarının henüz başlamamış olması da turizm sezonunu olumsuz etkiledi. Sonbahar aylarında tatil yapma imkanı olan gerek yerli gerekse yabancı turistin geç sezonu değerlendireceklerini ümit ediyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf Geç Gelen Sezondan Umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN