Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel) İmkansızı Başardı, Kasparov’u Mat Etmek İstiyor

Giriş Tarihi: 21.7.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Yanlış tedavi nedeniyle gözlerini kaybeden ve imkansızı başararak satrançta üstün dereceler alan Murat Cengiz, en büyük hayalinin milli sporcu olarak satranç oscarının sahibi Garri Kasparov ile karşılaşmak olduğunu söyledi.
Annesinin karnındayken ’ur’ zannedilip uygulanan yanlış tedavi nedeniyle gözlerini kaybeden Aziz Murat Cengiz (24), azmiyle herkese örnek oluyor. Tüm tedavilere rağmen 11 yaşında gözleri kapanan genç, imkansızı başararak kendini zeka oyunları ve satranç alanında geliştirdi. Türkiye’de derecelere imza atan Cengiz, engellere rağmen başarıyı yakaladı. Şimdi tek amacının satranç oscarının sahibi dünyaca ünlü Garri Kasparov ile karşılaşmak olduğunu söyledi.
"EN BÜYÜK ENGEL KİŞİNİN KENDİSİDİR"
11 yaşında gözlerini tamamen kaybeden Cengiz, başlarda buna alışmakta güçlük çekse de zamanla azmiyle engelini yendi. ‘11 yaşımda yeni bir hayat başladı’ diyen Cengiz, bol bol kitap okuyarak hayata tutunduğunu ifade etti. Zamanla arkadaşlarından zeka oyunları öğrendiğini söyleyen Cengiz, düzenlenen turnuvalarda dereceler aldı. Görmeyen Aydınlar Spor Kulübü lisanslı oyuncusu Cengiz’in en büyük isteği, ülkesini satranç dalında temsil edebilmek. İnsanların azmi ile her engelin üstesinden gelebileceğini dile getiren Cengiz, “Yeter ki insan kendine engel koymasın. En büyük engel, kişinin kendine koyduğu engeldir” dedi.
Gören insanlarla çok kez turnuva yaptığını ve büyük başarılar kazandığını anlatan Cengiz, “Gören insanları yenince daha çok hırslanıyorum. Görme engelli kardeşlerime tek tavsiyem var. Vazgeçmesinler. Yılmak yok yola devam. En büyük hedefim satranç oscarının sahibi dünyaca ünlü Kasparov ile karşılaşmak” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel) İmkansızı Başardı, Kasparov’u Mat Etmek İstiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN