Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin İlk Monorayı ’e

Giriş Tarihi: 18.10.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 13:29
Türkiye’nin ilk monorayını Gaziemir’deki Fuar ’e kurmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2.2 kilometrelik hat ile iki istasyon ve üç vagonlu üç tren seti için proje ihalesi yaptı. İhaleye sekiz firma katıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir projeyi yaşama geçirmek için düğmeye bastı. Geçen mart ayında hizmet vermeye başlayan ve kent fuarcılığı açısından büyük önem taşıyan Fuar İzmir’e ulaşımı kolaylaştıracak monoray sisteminin hattı, istasyonları ve tren setlerinin uygulama projelerinin elde edilmesi amacıyla danışmanlık hizmet alımı ihalesi gerçekleştirildi. İzmir Banliyö’ye (İZBAN) entegre olacak ve sadece Gaziemir’deki yeni fuar kompleksine ulaşımı sağlayacak 2.2 kilometrelik monoray sistemi, gidiş-dönüş çift hat olacak. Araç depolama ve bakım onarım tesislerinde kurulacak olan işletme kontrol merkezinden (OCC) işletilecek. Monoray trenler sürücüsüz işletilecek ama gerekirse manuel olarak da sürülebilecek.
SEKİZ FİRMA KATILDI
İZBAN Esbaş İstasyonu - Gaziemir Yeni Fuar Alanı arasında çift hatlı, iki istasyonlu, üç vagonlu üç tren seti ve atölye binasını içeren “Monoray Projesinin Uygulama Projelerinin Hazırlanması” için gerçekleştirilen ön yeterlilik ihalesine Erka-As Proje Ve Araştırma İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti, Su-Yapı Müh Ve Müş. Aş.-Kmg Proje Müh. Müş. Bilişim Tek. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Prota Mühendislik Proje Dan. Hizm. A.Ş., Proyapı Mühendislik Müşavirlik A.Ş., Emay Uluslararası Mühendislik Ve Müşavirlik A.Ş., Arup Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti - Boğaziçi Proje Mühen. Plan. ve İnş. San. Tic. Ltd.Şti. İş Ortaklığı, Tekfen Mühendislik A.Ş., Aral Yapı İnşaat Turizm Reklamcılık Gıda San. ve Tic. A.Ş. olmak üzere sekiz firma katıldı. İhale üç aşamalı olarak gerçekleştiriliyor.
MODERN VE KONFORLU
Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek Fuar İzmir’e ulaşacak. Monoray 2.2 kilometrelik gidiş-geliş çift hatlık güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Banliyö ve İzmir dışından hava yolu ile Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular, İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monoray sistemi ile fuara ulaşabilecek. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin İlk Monorayı İzmir’e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN