Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emziremeyen anne depresyona giriyor

Giriş Tarihi: 3.12.2014 14:13
Emziremeyen anne depresyona giriyor

Hamilelik sonrası bazı fizyolojik ya da psikolojik nedenlerden dolayı annenin bebeğini emzirememesi, anneyi depresyona sürükleyebiliyor.

Emzirmeye karşı isteksizlik, yeterince süt gelmemesi, meme iltihaplanması, kanalların tıkanması, kendini huzursuz ve rahatsız hissetme, hassas meme uçları, memenin şişmesi ya da meme dokusundaki enflamasyon gibi nedenlerle emzirme gerçekleşmeyebilir.

EMZİREMEYEN ANNE DEPRESYONA GİREBİLİR

Anneler, bebeklerini emziremediklerinden dolayı suçluluk hissedebilir, özellikle de anne sütünün önemini vurgulayan reklamlar yapıldıkça ve literatürde de bunun önemini vurgulayan çalışmalar oldukça kendilerini kötü hissedebilir, suçlayabilir ve hatta depresyona girebilirler.

Obstetrics & Gynecology'de 2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre emzirmekle ilgili yaşanan problemler, depresyon semptomlarının direkt nedeni olmayabilir; ancak araştırmacılar yine de bu konuda temkinli olunması gerektiğini, emzirme problemleri ile depresyonun birlikte görülebileceğini söylüyorlar.

İki bin 600 kadın üzerinde yapılan çalışmada, doğumdan sonraki ilk haftalarda meme ağrısı çeken ve emzirmekten hoşlanmayan kadınlarda doğum sonrası depresyon riskinin arttığı gözlendi. Eğer hamilelik sırasında da depresyon varsa bu da emzirme zorluklarının görülmesine sebebiyet veriyor.

BİBERONLA BESLEYECEKSENİZ VÜCUDUNUZA YAKIN TUTUN

Böyle durumlarda eşin ve akrabaların desteğinin yanında psikolojik destek almaları da gerekir. Annenin bebeğini emzirmesi anneyle bebek arasındaki bağlanmayı kuvvetlendiren güzel bir yol olsa da, bebeğini emziremeyen anneler, bebeklerini emzirme pozisyonuna getirerek bebeklerinin tenlerine yeterince değdiğinden emin olarak küçük bir biberonla onları besleyebilir ve böylece aradaki bağlanmayı kuvvetlendirmek mümkün olabilir.

NASIL BİR ANNE OLDUĞUNUZ DAHA ÖNEMLİ

Bebek ve anne arasındaki bağ için bebeğini emzirip emzirmediği ya da ne kadar emzirdiği tek başına faktör değildir. Ağladığında ne yaptığı, onunla ne kadar oynadığı, ne kadar sıklıkla kucağına aldığı, bağlanmayı kuvvetlendirici neler yaptığı, sevgisini nasıl gösterdiği de çok önemlidir.

Kısacası nasıl bir ebeveyn olduğunuz bebeğinizi emzirip emzirmediğinden çok daha önemlidir.

Kaynak: mynet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emziremeyen anne depresyona giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN