Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evliliğin 10'uncu yılı tehlikeli

Giriş Tarihi: 10.12.2014 11:07
Evliliğin 10'uncu yılı tehlikeli

Amerika'da yapılan bir araştırma, evliliğin sarsılma riskinin en yüksek olduğu ve çiftlerin en mutsuz hissettiği dönemin 7'nci değil 10'uncu yıl olduğunu ortaya koydu.

ABD'nin Utah Eyaleti'ndeki Brigham Young Üniversitesi'nde Psikologların 1957-1964 yılları arasında doğan 2 bin kadının katılımıyla yaptıkları araştırmada evlilerin kendilerini en mutsuz hissettikleri yılın 10'uncu yıl olduğu belirlendi.

ÇANLAR 10'UNCU YILDA ÇALIYOR

Psikologların, şimdiye kadar savunulan "Evlilikte en tehlikeli dönemeç veya kırılma anı 7'nci yıldır" tezini yalanlayan araştırmasına göre 10'uncu yılda tehlike çanları çalıyor.

Araştırmaya katılan, 35 yıl ve daha uzun süredir evli olan kadınlara evlilikleriyle ilgili deneyimleri, iyi ve kötü dönemleri soruldu. Kadınların üçte ikisi "Evliliğim çok mutlu başladı ve bu mutlulukta istikrarlı bir düşüş yaşandı" dedi. Kadınlar en mutsuz dönemlerini 10'uncu yıl ve sonrasında yaşadıklarını anlattı. Bu dönemi atlatan 2 bin kadın, o dönemde eşlerle anlaşmazlığın kısa sürdüğünü; 15'inci yıldan sonra ise kocalarıyla daha az kavga ettiklerini ifade etti.

SORUNLAR KATLANILAMAYACAK BİR HAL ALIYOR

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Spencer James, şunları söyledi: "Sorunlar 10'uncu yılda zirveye çıkıyor. Büyük olasılıkla çözülemeyen sorunlar katlanılamayacak hale geliyor. Bunlara çocukların sorumluluğu ve ev işlerinin ağır gelmesi de dahil. İnsanlar, ilk yıllardaki heyecanın ardından evlenerek hayatın sonuna kadar birine bağlanarak aldıkları sorumluluğun yükünü hissetmeye başlıyorlar."

Kaynak: Kadinvekadin.net

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evliliğin 10'uncu yılı tehlikeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN