Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi UNESCO Aday Listesine Alındı

Giriş Tarihi: 27.4.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 17:29
Afşin Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru evrakları gönderilen Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine alındı.
Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesinde Afşin Kaymakamı Fatih Aksoy’la birlikte gazetecilere açıklama yapan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Eshab-ı Kehf’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesine alınmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin kısa sürede aday listeye alınmasının mutluluk verici. Dün akşam aldığımız haber gerçekten çok sevindirici bir haber. Çünkü ilimizden ilk defa bir eser UNESCO kapsamına alınıyor. Geçtiğimiz aylarda Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebilmesi için bir çalışma başlatmıştık ve mart ayı başında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurumuzu oluşturduk. Geceli gündüzlü çalışmalar sonunda hazırladığımız başvuru dosyası, mevsimin olumsuz etkilerine aldırış etmeden kar üzerinde yaptığımız detay ve hava çekimleri ile yoğun bir başvuru süreci geçirdik. Bu çalışmaların meyvesini kısa bir sürede aldık. UNESCO kapsamına alınmayı bekleyen onlarca başvuru arasından başarılı bir sonuçla aday listesine alındık. Asıl listeye girebilmek için çalışmalarımız olacak” dedi.
UNESCO’ya başvurunun yapılmasını ‘geç kalınmış’ olarak değerlendiren Başkan Güven, “Amacımız Eshab-ı Kehf’i UNESCO Dünya Kültür Miras listesine alınmasıdır. Bu süreçte her daim desteklerini bizden esirgemeyen başta AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Mahir Ünal’a, kıymetli hemşerimiz Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Sefer Turan’a ve başvuru sürecinde danışmanımız TUTAP’a (Turizm ve Tanıtma Platformu) ve Genel Başkanı Fikret Yıldız’a, ismini sayamadığım emeği geçen herkese teşekkür ederim. Afşin’imize hayırlı olsun" diye konuştu.
Afşin Kaymakamı Fatih Aksoy ise Eshab-ı Kehf’in UNESCO geçici listesine alınmasının bir aşama olduğunu belirterek, "Asıl listeye girmesi durumunda bölgemizin en önemli tarihi yapılarından biri olan Eshab-ı Kehf daha fazla tanıtılacak. Aday listede olması bile ilçemizin tanıtımı anlamında büyük bir başarıdır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi UNESCO Aday Listesine Alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN