Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İklim Değişikliği Kongresinde Geri Sayım Başladı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 22:28 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 23:01
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 25-27 Mart’ta düzenlenecek "Ekonomik İşbirliği Teşkilatı İklim Değişikliği Konferansı"na ilişkin, "İlçemizde şimdiye kadar yapılan en büyük organizasyon olacak konferansın hazırlıkları tamamlandı" dedi.
Kongreye, İran, Pakistan, Afganistan, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan ve Orta Asya’daki Türk devletlerinin davet edildiğini bildiren Aksoy, Safranbolu’nun önemli bir kongreye ev sahipliği yapacağını vurguladı.
Aksoy, dünyanın iklim değişikliğine bakışını içeren Dünya İklim Değişikliği Kongresi’nin, en önemli hazırlık ayaklarından birisinin Safranbolu’da yapılacak olan kongre olduğunu dile getirerek, “ Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin, "Safranbolu Deklarasyonu ismiyle bir toplantı yapacaklarını, bunun da Safranbolu’nun tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağını" söylemişti. Bu vaatleri ete kemiğe büründü. Uluslararası alanda iklim değişikliği konusunda çalışmalar yapan Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim adamları ve dünya çapında bu hususta söz söyleyen, yazı yazan bilim adamları davetli olarak gelecek. Yaklaşık 200 civarındaki davetli 3 gün ilçemizde konaklayacak. Bu yılın sonunda yapılacak olan ’Dünya İklim Değişikliği Kongresi’ için hem Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın hem Orta Asya ile beraber Balkanların ortak fikriyatını oluşturan bir deklarasyonu kaleme alarak ’Dünya İklim Değişikliği Kongresi’nde bu deklarasyon gündeme gelecek. Bu deklarasyonun başında da ’Safranbolu Deklarasyonu’ ismi geçecek."dedi.
Konferansa bakan ve akademisyenlerden oluşan çok sayıda delegasyonun katılacağını aktaran Aksoy, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı bekleniyor. İlçemizde şimdiye kadar yapılan en büyük organizasyon olacak konferansın hazırlıkları tamamlandı. Bu konferanstan çıkan fikirler, ’Safranbolu Deklarasyonu’ adıyla kamuoyuna açıklanacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İklim Değişikliği Kongresinde Geri Sayım Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN