MURAT ALHAN: Samsun'un vizyonu

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Samsun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş meşalesini yaktığı şehirdir. Müthiş potansiyeli var. Ancak bu potansiyel bir türlü ortaya çıkarılıp dinamo görevi görmüyor.
Nasıl mı? Anlatayım…
Öncelikle tarım. Samsun coğrafik olarak dünyanın en verimli şehirleri arasında. Kızılırmak Bafra Ovası'ndan Yeşilırmak Çarşamba Ovası'ndan geçiyor. Ama gel gör ki, Samsun Limanı'ndan Rusya'ya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine meyve ve sebze ihracatının neredeyse tamamı Ege ile Akdeniz'den gelen ürünlerle gerçekleştiriliyor. Peki, ihraç edilen bu ürünler şu güzelim ovalarda yetiştirilemez mi? Elbette! Bırakın ihracatı, kalanı Türkiye'yi bile besler… Ovadan limana, ovadan Türkiye'ye, her tarafa. Ama bununla ilgili bir proje göremedim maalesef. Öyleyse o güzelim ovalar, sizi bekliyor beyler!

Gelelim turizme…
Samsun'un deniz, hava, demiryolu ve karayolu ağı oldukça güçlü. Ulaşımı en kolay şehir. Doğası, kültürü ve tarihi de muhteşem. Lakin gelen turist sayısı, istenilen düzeyde değil. Değil de, yetkililerin ağzından "turizm" lafı da hiç düşmüyor maşallah! Bari yapamıyorsunuz, çevrenize bir bakın. İşte size Trabzon örneği! Bugün Arap turizminde alıp, yürümüş. Otelleri şimdiden dolmuş. Yeni yıldızlı otelleri de sırada ve bitmek üzere. Hem de kaç tane biliyor musunuz? Tam tamına 14… Arapların aldığı konutlar da cabası. Şu ana kadar 789 konut satışı yapılmış. O kentin yetkilileri Ortadoğu'yu mesken tutmuş. Tanıtımlar, fuarlar, her türlü aktivasyonla ilerlemeye devam ediyorlar. Samsun'da ise laf var, ciddi anlamda bir yatırım ve bir tanıtım yok. Herkes kendine göre 'akort' uydurmuş, çalıyor. Bakınız İstanbul'da 22-25 Şubat arasında düzenlenen Uluslararası EMİT Fuarı'nda Samsun standını gördüm ve pes dedim. Orada Samsun turizm diye tanıtılan hediyelik ağaç oymacılığının her halde burada çarşısı var diye düşündüm. Cadde sokak aradım, fakat böyle bir çarşı pazara rastlamadım. O fuarda birde Gaziantep standı vardı. Stantta bakır işçiliği sergileniyor. O şehre gittiğinizde de sizi bu işçiliğin ürünlerinin satıldığı yüzlerce tezgâh karşılıyor. Son olarak bir acı örnek daha! Gümüşhane Kürtün'de devlet baraj yapmış. O barajda elektrik üretiliyor. Başka neler yapılıyor biliyor musunuz? Kültür balıkçılığı. Bir de tekne turlarıyla birlikte motor sporları yarışları. Senin elinin altında Kızılırmak var. Yeşilırmak var. O ırmakların çevresine dünyanın öbür ucundan göç eden yüzlerce kuş türü geliyor. Ben şöyle bir haber okuyamadım: "Turistler Kızılırmak Deltası'nda safari yaparak kuş türlerini izledi." Diyeceğim odur ki beyler, gerçekler acıdır. Aslında her şey vizyon meselesi. Kendine değil, kentine çalışma hadisesi. Siz eğer böyle bir coğrafyada yaşayıp elinizin altındaki nimetleri değerlendirmekten acizseniz, Samsun kaybetmeye devam edecektir. Bilmem anlatabildim mi?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MURAT ALHAN: Samsun'un vizyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN