Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşille mavinin birleştiği cennet: Atakum

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Yeşille mavinin birleştiği cennet: Atakum

Yerel seçimlerde söz verdiği 55'te 55 projede bir yıl içinde önemli yol kat ettiklerini belirten Başkan İshak Taşçı, "Hedefimiz yeşil ve mavinin birleştiği ilçemizi, Karadeniz'in bir markası olarak dünyaya duyurmak" dedi

Görevinde bir yıla yakın süreyi geride bırakan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, bu süreçte gerçekleştirilen hizmetler hakkında bilgi verdi. İlçenin hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını kaydeden Başkan Taşçı, Sabah gazetesinin sorularına yanıt verdi.

Atakum ilçesinin bu kadar çok dikkat çekiyor olmasının nedenini merak ediyoruz?
İshak Taşçı:
Karadeniz Bölgesi'nin kendine has bütün özelliklerini içinde barındıran ve bu yönüyle özellikle bölge halkının cazibe merkezi haline gelen ilçemizde hızlı bir değişim yaşanıyor. Her yıl 10 bin civarında artış gösteren nüfusumuz da bu değişimin ve beraberinde gelen gelişimin sonucudur. Biz de Atakum Belediyesi olarak bu artışın tetikleyici gücü olarak çalışmalarımızla, projelerimizle ilçemizin geleceğine yön veriyoruz. Bu kadar yoğun artış ve önemli projelerimiz bir de ilçemizin doğal güzellikleriyle birleşince dikkat çekmesi de normal diye düşünüyorum.

Vatandaşla diyaloglarınız ne düzeyde? Çalışmalarınıza aldığını tepkiler ne şekilde?
Halkın ne istediğine önem veriyoruz. Biz proje merkezli bir belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Projelerimizi hayata geçirirken de 'ben yaptım oldu' anlayışı ile değil ortak akıl ile adım atıyoruz. Halkımıza soruyor, istek ve önerileri ile yol haritamızı çiziyoruz. Halkımızda bu durumdan memnun olmalı ki her platformda olumlu tepkiler alıyorum.

YÜZLERİ GÜLDÜRÜYORUZ

Bir yılda ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz?
Seçimlerde halkımıza 55 projenin sözünü vermiştik. 55'te 55 diye adlandırdığımız bu projelerle ilgili ilk yılımız olmasına rağmen ciddi mesafeler kat ettik. Öncelik Hayır Çarşısı projesini hayata geçirdik. Hayırsever ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız arasında gönül köprüsü kurduğumuz bu proje ile yüzleri güldürdük. Vatandaşlarımızın sahille kucaklaşması için güzel bir mekanı, Yalı Kafe'yi ilçemize kazandırdık. Örnek köy projemizle, ilçe merkezine uzak kalan mahallelerimize tıpkı ilçenin merkeziymiş gibi yaklaştık, hizmet eşitsizliğini ortadan kaldırdık. Adını hayatını canice bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan kızımızdan alan Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi'ni faaliyete geçirdik. Kilit Parke Taşı Fabrikası'nı kurduk ve bu proje ile kaliteli yollar yaptık. Tuğra Düğün Salonu'nu ilçemize kazandırdık. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak 150 kişilik kız öğrenci yurdunu tamamladık, öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Yörekent projemiz ile de ilçemizdeki hemşehri derneklerine tahsis ettiğimiz yerlerde birlik ve beraberlik ortamı için zemin hazırladık. Öte yandan Atakum ilçesini daha da yeşil hale getirmek 'Yeşil Adım' adlı projemizi hayata geçirdik. Bu proje kapsamında yeni yapılan binalarda daire ve dükkan sayısı kadar fidan dikme zorunluluğu getirdik. Rutin belediyecilik çalışmalarını başarıyla sürdürürken sosyal belediyeciliği de aynı doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Bir de hayata geçirilmeyi bekleyen projeleriniz var. Biraz da bunlardan bahsedelim.
Türkiye'nin en önemli yaşam merkezi olma hedefimize doğru yürürken birçok projeyi de hayata geçirmek gerekiyor. Hobi bahçeleri projesine başladık, yaz ayında tamamlamış olacağız. Kısa vadede baktığımızda Lozan Cadde AVM projesiyle ilgili düğmeye basmak üzereyiz. Öte yandan Türk Hamamları, Akvaryum Park, Seyir Tesisleri, Köy Konakları, Yayla Konaklama Merkezi Projesi de yakın zamanda halkımızın hizmetinde olması mücadele ettiğimi projelerimiz. Tabii ki bu projelere ek projeler de var ve hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Sonuç itibariyle hedeflerimiz var ve bu hedeflere ulaşmak için durmaksızın çalışıyoruz. Devam eden projelerimiz tamamlanacak, yeni projeler başlayacak. Atakum Belediyesi'nin adı projelerle anılacak, Türkiye'deki diğer belediyelere örnek olacak.

TURİZ MDE EZ BER BOZ ACAĞIZ

Nedir Atakum'un hedefleri?
İlçemiz turizm adına bütün imkanlara sahipken bu imkanlar hep görmezden gelinmiş. Turizm adımları özde değil sözde atılmış. Şimdi biz bu ezberi bozuyoruz. İlçemizin bölgedeki tanınırlığını Türkiye geneline taşıyoruz. Bu kapsamda yeşil ve mavinin kucaklaştığı Atakum'un hem yerli hem yabancı turistlerin öncelikli tercihi haline getirmek istiyoruz. Dünyanın en güzel sahil şeritlerinden birine sahip olmamızın yanı sıra üst kesimlerimizde Karadeniz Bölgesi'ne has öyle güzelliklerimiz var ki. Biz özellikle yabancı turistleri bir kez bu bölgelerle buluşturabilirsek, sonrasında kendileri tutkunu olacak ve sürekli Atakum'a gelmek isteyecekler.

Vatandaşlarla diyaloglarınız nasıl? Ulaşılabilir bir belediye başkanı mısınız?
Belediye başkanlığına seçilmeden önce benim de çok dikkatimi çeken bir konuydu bu. Sürekli alandayım ve halkla iç içeyim. Hayata geçirilecek ya da sürdürülen projelerle ilgili olarak vatandaşımızın fikrini alıyor, bu doğrultuda hareket ediyorum. Öte yandan haftanın bir günü halk günü düzenliyorum. Teknoloji de bu anlamda önemli bir etken. Sosyal medya üzerinden de her an vatandaşlarımız bana ulaşabiliyor. Halkımız ulaşamadığına, kendisine üstten bakana her seçim döneminde yanıtını verir.

ÖZGE CAN'IN ADI YAŞATILDI
Son dönemde adınızı özellikle kadına şiddet karşıtı etkinliklerle duyuyoruz. Biraz da bu çalışmalardan bahsetsek?
Kadınlarımız, hayatlarımızın olmazsa olmazlarıdır. Annemiz, eşimiz, kardeşimizdir. Toplumun büyük çoğunluğu bu düşünceye sahip olsa da maalesef bazı insan müsveddeleri çıkıyor. Bu anlamda toplumun her kesimine görev düşüyor. Biz de Atakum Belediyesi olarak bu kanayan yaraya karşı duyarsız kalmıyoruz. Son olarak geçtiğimiz süreçte hayatını kaybeden Özgecan Aslan kızımızla birlikte yeniden acı şekilde gündemimize gelen kadına şiddet olaylarına dikkat çekmek için çalışıyoruz. Kadın Koordinasyon Merkezimize bu kapsamda Özgecan kızımızın adını verdik. Bu merkezimizde sürekli aile içi eğitimler, konferanslar, paneller veriyoruz. Amacımız kadınlarımızın şiddete maruz kalmadığı bir yaşam sürmeleridir.

Kültür ve sanat etkinliklerine değinmek istiyoruz. Yoğun katılımlı etkinlikleriniz dikkat çekiyor.
Sanata ve sanatçıya büyük önem veriyoruz. Atakum halkının kültürel etkinliklere yoğun ilgisi oluyor. Özel günlerde ve haftalarda gerçekleştirdiğimiz etkinliklere ek olarak şiir geceleri, tiyatro gösterimleri ve kapsamlı halk buluşmalarına imza atıyoruz. Son dönemde çıkış yakaladığımız kültürel etkinliklerimiz daha hızlı bir şekilde sürecek.

HALKLA DAİMA İÇ İÇE OLACAĞIZ

Karadeniz Bölgesi'nde Atakum ilçesinin konumu nedir?
Nüfusu her yıl 10 bin civarında artış gösteren Atakum ilçesi, bölgenin gözbebeği konumunda. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yürütülen TR83 Bölgesi İlçeleri Sosyoekonomik Gelişmişlik Analizi (SEGE) 2014 çalışması ile demografik yapı, istihdam, mali yapı, eğitim, sağlık, yoksulluk, katılım ekonomik yapı, tarım, turizm, çevre ve altyapı, sosyal hayat ve desteklere ilişkin göstergeleri ortaya koydu. Bu sonuca göre Atakum, bölgedeki gelişmişlik sıralamasında birinci sırada yer aldı. Amacımız bu değere daha büyük bir değer katmak ve bir Karadeniz markası olarak dünyaya Atakum'un adını duyurmaktır. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu röportaj vesilesiyle de tüm Karadenizlilere sevgi ve selam ediyor, Atakum ilçesine davet ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşille mavinin birleştiği cennet: Atakum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN