Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnönü üniversitesi Türkiye’ye model oldu

Giriş Tarihi: 23.11.2015
İnönü üniversitesi Türkiye’ye model oldu

Malatya'da 1975'te kurulan ve bu yıl 40'ıncı yılını kutlayan İnönü Üniversitesi büyük projelere imza atıyor. Okul bünyesindeki Turgut Özal Tıp Merkezi dünyanın sayılı tıp merkezlerinden biri haline geldi

Malatya'da 1975'te kurulan ve bu yıl 40'ıncı yılını kutlayan İnönü Üniversitesi son 7 yılda büyük projelere imza attı. Bünyesinde bulunan Turgut Özal Tıp Merkezi ise dünyanın sayılı tıp merkezlerinden biri haline geldi. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik bu yıl 40'ıncı yaşına giren İnönü Üniversitesi'nin son 7 yıl içinde 400 öğretim üyesi sayısını 8oo'e, 17 bin olan öğrenci sayısını da 41 bine çıkardığını söyledi. Çelik "60 ülkeden yabancı öğrenci başvurusu alan ve bin yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğü okulumuz diğer üniversiteler tarafından model olarak alınıyor" dedi.

DÜNYADA İKİNCİ

Dünyada karaciğer operasyonları ile adını duyuran Turgut Özal Tıp Merkezi üniversitenin en prestijli bölümü. Merkezin hedefi Karaciğer Nakil Hastanesi ile gerek ameliyat sayısı gerekse başarı sıralamasında dünya birinciliğini kapmak. Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, dünyada ilk defa tek organ nakline mahsus olarak faaliyet göstermek üzere kurulan bir hastane. 12 ameliyathane ve 36'sı yoğun bakım olmak üzere toplam 154 yatak kapasitesine sahip. Merkez son altı yılda gerçekleştirilen karaciğer nakli sayısıyla dünyanın ikinci, Avrupa'nın birinci en büyük karaciğer nakli merkezidir. Nakillerde başarı oranı yüzde 80-85 arası değişiyor. Sadece Türkiye'den değil, dünyanın birçok ülkesinden hem hasta kabul etmekte hem de farklı ülkelerden gelen akademisyen hekimlere bu konuda eğitim veriyor. Anne ve bebek dostu, engelli dostu Turgut Özal Tıp Merkezi, 222'si yoğun olmak üzere bin 205 yatak kapasitesine sahip. Tüp Bebek Merkezi, Yanık Tedavi Ünitesi gibi önemli sağlık hizmetlerinin yanı sıra kornea nakli ve böbrek nakillerinde de üstün başarı gösteren hastane, yakın zamanda kalp naklini de gerçekleştirerek tüm branşlarda yetkin bir organ nakil merkezi olmayı hedefliyor.

ÜCRETSİZ KONAKLIYORLAR
Yapılan akademik çalışmalar ile takdir toplayan İnönü Üniversitesi sosyal sorumluk projelerinde zirvede. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin hemen yanı başında yaptırılan hastane oteli ise İnönü Üniversitesi'nin öncülüğünde, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) ve Malatya Belediyesi'nin katkılarıyla hizmete girdi. Malatya dışından veya yurtdışından gelen hasta yakınlarının rahat etmesi amacıyla hayata geçirilen bu proje sayesinde, maddi durumu iyi olmayan hasta yakınları şehirde ücretsiz konaklama imkanı buluyor.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI
İnönü Üniversitesi Merkez Kampusu'nda yer alan İnönü Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakım Evinin Müdürü Zülâl Muhtar Kaleci, 3-6 yaş arası çocukların kabul edildiği İnönü Üniversitesi Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakım Evi'nin daha modern şartlarda hizmet sunmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Kaleci şunları söyledi: "Eğitim programları çocuklarımızın yaş gruplarına göre düzenlenmektedir. 3-6 yaş arasındaki çocuklara, tam zamanlı olarak eğitim veriyoruz. Eğitim saatleri 08.00 ile 17.30 arasıdır. Son öğrenci okuldan ayrılana kadar okulumuz açıktır. Her sınıf, ortalama, 20 kişilik gruplardan oluşur. Her sınıfta 1 sınıf öğretmeni ve 1 yardımcı öğretmen vardır. 100 kişi kapasiteli kreşimizde 5 ayrı sınıfımız, 1 yemekhane, 2 öğrenci lavabosu, 1 oyun odası ve bahçesi bulunmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnönü üniversitesi Türkiye’ye model oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN