Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiğdem KARAASLAN: Gelişen ve büyüyen Samsun...

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Kurtuluş mücadelesinin başladığı meşale şehir Samsun, 1 milyon 300 bin nüfusu ve 12 milyar dolarlık ekonomisi ile Kuzey Anadolu'nun en büyük kenti. Samsun'umuzun sahip olduğu potansiyeli değerlendirmeyi, mevcut kimliğini koruyarak geliştirmeyi ve bu yolla Samsun'umuzu geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.
Samsun, 17 ilçesi ve her ilçenin özgün değerleri ile yoğrulmuş bir şehir. Günümüz dünyasında artık şehirlerin de ülkeler kadar söz sahibi olduğu bir dönemi yaşıyoruz.
Samsun'umuzun en büyük potansiyeli ise Milli Mücadele ruhuna sahip insanımızın azim, inanç ve üretkenliği.
Türkiye'nin iki ana damarı olan Kızılırmak ve Yeşilırmak'ın denize döküldüğü Bafra ve Çarşamba ovaları ile Samsun ülkemizin en önemli tarım şehirlerinden biri. Bir çok ürünün yetiştiği bu iki ovamız başta olmak üzere istihdamın yüzde 67'sinin tarım alanında olduğunu ele aldığımızda tarımın ilimiz ekonomisinde yeri büyük bir öneme sahip.
Öte yandan Samsun sanayide büyük hamleler gerçekleştirmiş bir şehir. 5 büyük organize sanayi bölgesi ve 15 farklı sanayi sitesinde; döküm sanayii, otomobil ürünleri imalatı, gıda sanayi, mobilya imalati, ağaç ve ağaç ürünleri imalati ve 6 kıtaya 14 bin ürün ihrac eden medikal cerrahi aletler imalatı ile dünya çapında bir merkez haline gelmiş olan Samsun'da farklı bir çok sektörde 10 binlerce kişi istihdam edilmekte.
Karadeniz sahilinde tabii özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alan olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti , ormanları , yaylaları, kışın karlarla kaplanan dağları, gölleri, şifa kaplıcaları, tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve kültürel çeşitliliğin farklı katmanlarını içinde barındıran özellikleri ile Samsun insanlığın ortak mirası olmuş vazgeçilmez bir şehir.
Aynı zamanda bir deniz şehri olan Samsun, kilometrelerce uzunluktaki sahili ile önemli turizm potansiyeline sahip ve bu özelliği ile deniz ve kent yaşamının barışık olduğu bir şehir. Samsun'da yaşamak, bilenler için birliktelik, huzur ve güven kavramlarını ifade etmekte hiç bilmeyenler için ise mutlaka kazanılmasını önerdiğimiz bir tecrübe. Şehrin fiziksel yapısının dışında geniş açık ve yeşil alan kullanımları, kültürel faaliyetler noktasında ki çeşitlilik, 2 üniversitesi ve 16 fakültesiyle 50 bin öğrenciye ev sahipliği yapması, tüm bunların yanında spor'un her alanında şehre kazandırılmış yüzlerce eser, Samsun'umuzu dinamik, enerjik, yaşanabilir ve yaşarken de keyif alınabilir bir konuma yükseltti.
Hava, kara, deniz ve demir yolları ulaşım ağlarına sahip olan Samsun, geleceğin lojistik merkezi olabilecek kapasitede. Türkiye'yi açık denizlere bağlayan liman olan Samsun'da bu anlamda şehrin dinamiklerinin lojistik köy çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Lojistik köyün hayata geçmesi ile Samsun dünyada önemli bir lojistik merkez olacak.
Ülkemizin bu güzel ve özel şehrini, sahip olduğu potansiyeller ve değerlerine sahip çıkarak gelecekte Türkiye'nin ve dünyanın söz sahibi şehirleri arasında yer alması için katılımcı bir modelle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Samsun'umuz için düşünmeye, üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiğdem KARAASLAN: Gelişen ve büyüyen Samsun...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN