Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne ve babalığa Özel Ümit'le hazırlandılar

Özel Ümit Hastanesi Doğuma Hazırlık ve Hamilelik eğitiminin ikincisini gerçekleştirdi. Etkinlikte anne ve baba adayları doğum öncesi ve sonrası süreçler hakkında bilgilendirildi

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Anne ve babalığa Özel Ümit'le hazırlandılar
Özel Ümit Hastanesi, Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdurrahman Akçay'ın Koordinatörlüğünde Özel Ümit Hastanesi toplantı salonunda anne ve baba adaylarına yönelik hazırlık ve hamilelik eğitimi gerçekleştirildi. Alanında uzman isimlerin öneri ve bilgileri ışığında, doğum öncesi ve sonrası süreçte annelerin bebekleri ile yaşayacağı sürecin de ele alındığı toplantının ana amacı ise anne ve baba adaylarını en iyi şekilde doğuma hazırlamak oldu.

SEZARYEN AZALTILMALI

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdurrahman Akçay, hamlelikte beslenme, psikolojik ve bedensel değişimler, rahat ve kolay bir doğum için öngörülen hareketlilik ve doğum sonrasında bebeğin bakımı konularında hamile kadınlara bir nebze de olsa yol göstermeyi amaçladıklarını dile getirdi. Akçay, anne adayların hamilelikleri sırasında akıllarına takılan her türlü konuda eğitimin kendilerine yol göstereceğini de belirtti.

BU TEHLİKELERE DİKKAT

Akçay'ın ardından söz alan Diyetisyen Ayda Erken, gebelikte doğru beslenmeyi aktardı. Hamilelik süresince doğru ve yeterli beslenmeyen anne adaylarında bazı rahatsızlıkların baş gösterebileceğini vurgulayan Erken "Anemi, ödem, kalsiyum eksikliğinden kaynaklı diş çürükleri, anne ve bebek ölümleri, pramitüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler, bebekte zihinsel ve fiziksel gelişim bozuklukları gibi sorunlar yetersiz ve yanlış beslenmede ortay çıkabilir" dedi. Hamile kadınların sık sık ve az ölçülerle beslenmelerinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Erken, gebelik süresince, demir, çinko ve omega 3 alımının hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Özel Ümit Tıp Merkezi Uzman Psikolog Aslı Sarıkardaşoğlu ise hamilelikte psikolojik değişiklikler konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Hamilelik süresince bir kadının pek çok noktada hem değişimler yaşadığını hem de kendini keşfettiğini ifade eden Sarıkardaşoğlu, hamileliğin genel hatlarıyla kadınlarda önemli bir dönüm noktası, sorumluluk, bağımsızlığın yitirilmesi, bazı endişelerin yaşandığı fiziksel, psikolojik ve sosyal değişimlerin de gözlendiği bir süreç olarak görüldüğünü dile getirdi.

ANNE SÜTÜNÜN MUCİZESİ ANLATILDI

Toplantının son bölümünde ise yenidoğan sorumlu hemşiresi Özlem Düğüm, emzirme yöntemleri, bebeğin yıkanması ve bakımı ile bebekle kurulacak iletişim konularında anne ve baba adaylarına bilgiler verdi. Doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütü ile belenmesine özellikle de önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Düğüm, anne sütü alan bebeklerin diğer bebeklerden daha zeki olduğunu vurguladı. Erken doğan ya da herhangi bir nedenden dolayı emmeyen bebekler için anne sütünün sağılarak bebeğe verilmesi gerektiğini söyleyen Düğüm, bebeklerin doğumdan sonraki ilk haftalarda düzenli olarak banyo yaptırmalarının da bebek sağlığı açısından faydalı olduğunu belirtti.

HAMİLE PİLATESİ

Pilates Eğitmeni Gülçin Kaya Uğur ise hamile pilatesi konusunda hamilelikte anne adaylarının daha rahat ve kolay doğum yapabilmeleri için gün içerisinde ya da haftalık yapabilecekleri egzersizleri anlattı. Nefes egzersizleri konusunda da tavsiyelerde bulunan Uğur, göğüs solunumu, karın solunumu, diyafram nefesi ile göğüs ve karın kombine solunumlarını uygulamalı olarak aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne ve babalığa Özel Ümit'le hazırlandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN