Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kendir’e Japonlar talip oldu

OMÜ ’da kendir üretiminin canlandırılması için proje hazırladı. Bağlantıya geçilen Japon tekstil firmalarının üretilecek kendire talip olduğu belirtildi

‘Kendir’e Japonlar talip oldu
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Selim Aytaç, 'un Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi'nde, lifli ürün olan "kendir" üretimini canlandırarak yurt dışına ihraç etmeyi amaçladıklarını söyledi. Geçmişte Vezirköprü'de çok sayıda köyde kenevir olarak da bilinen kendirin yetiştirildiğini ve bugün yok olma durumunda olduğunu belirten Aytaç, "Geçmişte bölgemizde kendir üretimi oldukça yaygındı. Özellikle Vezirköprü ilçesinin birçok köyünde üretim yapılıyordu. Kendir daha çok gemi halatı, ip, sicim, tekstil ürünleri ve dokumacılık alanında kullanılıyordu ancak son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle farklı malzemelerle yapılan ürünler, kendire ilginin azalmasına neden oldu. Bu nedenle üretimi geliştirmek ve elde edilen kendirin pazarlanması için proje hazırladık" diye konuştu.

EKONOMİYE KATKI
Kendirlerden elde edilen lifli ürünlerin tekstil alanında kullanılması için 'nın önde gelen tekstil firmaları temsilcileri Samsun'a davet edildi. Aytaç, "Japon tekstilciler, kendir üretimi yapan vatandaşlarla görüştü. Üretilen kendirin kalitesi ve miktarı artırılırsa, devamlılığı da sağlanırsa Japon firmalar talip oldu. Bu yolla yöre ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kendir’e Japonlar talip oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN