Koruma alanı uygulaması balıkçının yüzünü güldürdü

Aşırı avlanmanın önüne geçebilmek amacıyla yaklaşık dört yıl önce bakanlık tarafından hayata geçirilen koruma alanı uygulaması sayesinde mezgit, barbunya, kalkan ve kırlangıç avında artış sağlandı

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Koruma alanı uygulaması balıkçının yüzünü güldürdü
Aşırı avlanmanın önüne geçebilmek amacıyla yaklaşık dört yıl önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 'nin farklı bölgelerinde hayata geçirilen koruma alanı uygulaması, balıkçıların yüzünü güldürdü. Kastamonu-Sinop Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, avlanan balık çeşidinde yıllar geçtikçe azalma yaşandığına işaret etti. Gerek Bakanlığın gerekse balıkçı kooperatiflerinin olumsuz tablo karşısında bazı adımlar attığını belirten Bayrak, bu adımlardan birinin de koruma alanı uygulaması olduğunu dile getirdi. 'nin farklı bölgelerindeki uygulamanın yaklaşık dört yıl önce kendi bölgelerinde de hayata geçirildiğini anlatan Bayrak, uygulamanın yaygınlaşmasının balıkçılığın geleceği için önem taşıdığını vurguladı. Bayrak, uygulamanın dip balıklarının üremesi ve nesillerinin devam etmesine yönelik olduğunu bildirerek, şöyle devam etti: "Koruma alanı uygulaması, dip balıklarında belirlenen bölgelerde avlanma yasağı getirilmesi şeklinde uygulanıyor. Böylece bu türlerin popülasyonunun artması hedefleniyor. Bizim bölgemizdeki koruma alanı sayesinde özellikle dip balıkları olan mezgit, barbunya, kalkan, hatta nesli tükendi dediğimiz kırlangıç balığının veriminde önemli artış yaşandı. Yani 2-3 yıl öncesine bakacak olursak, mesela mezgitte büyük artış söz konusu. Hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar kalkan ve kırlangıç balığı avcılığı yapıyoruz. Bu bize şunu gösteriyor, demek ki korunduğu zaman her balık bol miktarda avlanabiliyor. Temennimiz koruma alanlarının biraz daha genişletilmesi. Sinop ve çevresinde bunu başardık, neden başka bölgelerde başarılmasın."

GÜNDE 700 KİLO MEZGİT ÇIKTI
Bayrak, mezgit ve kalkan balıklarında yaşanan artışın hem tüketici hem balıkçıyı memnun ettiğine dikkati çekerek, "Mezgitin bazı günler 700 kilogram avlandığı oluyor. Gerçekten çok iyi bir rakam. Avlanan mezgit öyle ufak falan da değil, iri ve kaliteli. Keza kalkan balığını geçmiş yıllara göre tezgahlarda daha fazla görmeye başladık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruma alanı uygulaması balıkçının yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN