Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ovit Tüneli’nde sona yaklaşıldı

’a denizi getirecek Ovit Tüneli için geri sayım başladı. -Erzurum karayolunu 50 kilometre kısaltacak olan tünelin 2017’de bitirilmesi planlanıyor

Ovit Tüneli’nde sona yaklaşıldı
- -karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren Ovit Tüneli'nin 10 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı. 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun tünellerinden biri olacak. Çift tüp şeklinde inşa edilecek tünel projesinin 800 milyon liraya mal olması planlanıyor. Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. 2017 yılında bitirilmesi planlanan tünelle, 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek. Yetkililer, Ovit Tüneli Projesi'nin, Türkiye'nin önemli ve ciddi yatırımlarından biri olduğunu belirterek, "Çığ tünelleri ile yaklaşık 14,3 kilometrelik bir tünel olacak. Tünelin bazı noktalarında derinlik 850 metreye kadar ulaşacak. Her iki tarafta da çalışmalar devam ediyor" dedi.

İKİ ŞEHİR İÇİN EN ÖNEMLİ YATIRIM
Ovit Tüneli iki tüpten oluşmakta. İkizdere tarafından 2,5, İspir tarafından da 2,8 kilometre ilerleme sağlandı. Toplamda her iki tarafta 10,6 kilometre delme işlemi tamamlanmış durumda. Ovit Tüneli, Erzurum ve Rize için önemli bir yatırım. Ovit Tüneli ile Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile buluşmuş olacak. İyidere bölgesinde büyük bir lojistik alan oluşacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun her türlü ihtiyacı karşılanmış olacak. Rize-Erzurum arasındaki ulaşımın en sıkıntılı bölgesi Ovit Dağı. Bu tünelle artık bir sıkıntı kalmayacak. Erzurum ve Rize'ye ekonomik açıdan çağ atlatacak bir proje. Açılacak bu tünel sayesinde ithalat ve ihracatın kolaylaşmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin de ekonomik hayatında farklı bir canlanma olacak. Doğu Karadeniz'de yayla turizmi, özellikle Arap ülkelerinden ciddi manada turist gelmesini sağlıyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun turistlik özellikleri, bu tünelin açılmasıyla buluşmuş olacak. Tünelin bitmesini Erzurumlular da sabırsızlıkla bekliyor. Hem yolun 50 kilometre kısalacak olması, hem de virajlı yolların ortadan kalkacak olması sayesinde, Erzurumluların hafta sonlarını Rize'de geçirmesi bekleniyor. Denize gitme imkanı bulacak olan dadaşlar, Ovit Tüneli'ne 'Erzurum'a denizi getirecek proje' gözüyle bakıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ovit Tüneli’nde sona yaklaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN