Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik Kent Kazı Çalışmaları İle Gün Yüzüne Çıktı

Giriş Tarihi: 5.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
’ın Ermenek ilçesine bağlı Yukarı Çağlar köyü ören yerinde başlatılan kazı çalışmaları kapsamında Sibide Antik Kenti gün yüzüne çıktı.
Bölgede yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Aşkın’ın bilimsel danışmanlığında, Arkeolog Bünyamin Akbulut’un sorumluluğunda, 2015 Mart ayında kazı çalışmaları başlatılan ören yerinde çalışmalar 15.06.2015 tarihinde tamamlanmıştır. Çalışmalar sırasında M.S.3. yüzyıla tarihlendirilen mermer lahit gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik dönemde tahrip edilen lahdin ön yüzünde ortada TabulaAnsata (Kitabelik), her iki yanında da bitkisel bezemeli çelenk yer almaktadır. Toplamda 26 adet mezar temizlenerek ziyaret edilebilecek duruma getirilmiştir. Bu mezarlar içerisinde 18 adet insan iskeleti gün yüzüne çıkarılmış ve iskeletlerin antropolojik incelemelerin yapılması için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne gönderilmiştir" dedi.
Yıldız, "Yapılan kazı çalışmaları Ermenek Kaymakamlığı, Güneyyurt Belediye Başkanlığı ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün katkıları ile yürütülmüştür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik Kent Kazı Çalışmaları İle Gün Yüzüne Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN