Vali Günay Özdemir’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Giriş Tarihi: 6.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:52
Vali Günay Özdemir’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Valisi Günay Özdemir, bir toplumun uygarlık yolunda kadına gösterdiği gelişmenin, kadını toplum içinde konumlandırdığı yer, ona duyduğu saygı ve verdiği değer ile ölçüldüğünü belirtti.
Vali Günay Özdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Özdemir, yayımladığı yazılı mesajda, “ Bugün, kadın haklarının hatırlanması, sorunlarının çözümlenmesi ve kadınlarımızın sosyal yaşamda hak ettikleri yere gelmesi açısından oldukça öneme sahip olan 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü.”Kadınlar tarih boyunca hep hayatın merkezinde olmuşlardır. Toplumun temel taşı ve aile birliğinin en önemli unsuru olan kadınlar, özellikle annelik sıfatı ile fedakârlığın ve özverinin sembolüdürler. Onların bu fedakârlıkları, toplumumuzun iyi yetişmiş, erdemli, vatanını, bayrağını ve milletini seven bireylerden oluşması açısından oldukça önemlidir. Kurtuluş Savaşımızda vatanımızın bağımsızlığı için cepheden cepheye koşan ve Cumhuriyetimizin kurulmasında önemli bir misyon yüklenen Türk kadını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde hazırlanan birçok inkılap ile medeni ve siyasi haklarına birçok dünya ülkesinden önce kavuşmuş; birçok ülkede kadın haklarının sözü bile edilmezken yüce bir değer olarak Türk Milleti tarafından kabul edilmiştir” dedi.
Yasal olarak kadınlarımız önemli haklara sahip olmalarına rağmen, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de görüldüğü üzere kadınlarımızın çeşitli alanlarda sorunlar yaşandığı açıktır diyen Vali Özdemir, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“ Son dönemlerde meydana gelen kadına şiddet ve taciz olayları da hepimizi üzmekte, toplumumuzu derinden yaralamaktadır. Bu sorunların ve üzücü olayların yaşanmaması için başta devletimiz ve ilgili kurumlar olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından bütün bireylere kadar herkese önemli görevler düşmektedir. Kadınlarımızın bu hak mücadelesinde, devletin bütün kurumlarıyla yanlarında olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Unutmayalım ki; bir toplumun uygarlık yolunda kadına gösterdiği gelişmenin, kadını toplum içinde konumlandırdığı yer, ona duyduğu saygı ve verdiği değer ile ölçülmektedir. Konuyu dini açıdan değerlendirdiğimizde de, İslam dininin kadına büyük önem verdiğini görmekteyiz. Dinimizde de, tarihimizde de, kültürümüzde de kadınların yeri hep önemli olmuştur. Kur’ân-ı Kerim’de, farklı fizyolojik ve psikolojik yapıya sahip olan kadın ve erkekten biri diğerinden daha üstün veya ikisi birbirine eşit tutulmak yerine, birbirinin tamamlayıcısı kabul edilmiştir. Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de “Cennet anaların ayakları altındadır” buyurmak suretiyle İslam’ın kadına, özellikle de annelere verdiği önemi en güzel şekilde vurgularken, aile içinde karşılıklı saygı ve sevgi olmasının gereğini belirtirken de “Sizin en hayırlınız eşine ve çocuklarına karşı en hayırlı olanınızdır” buyurmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle; kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, mutlu ve huzur dolu günler diliyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Günay Özdemir’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN