Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arpaçay’da Miniklere Ağız-diş Sağlığı Taraması Yapıldı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Arpaçay’da Miniklere Ağız-diş Sağlığı Taraması Yapıldı
’ın Arpaçay İlçesi’nde çocuklara ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı.
Türkiye genelinde uygulanan Ağız ve Diş Sağlığı ve Flor Uygulaması Arpaçay’da da gerçekleştirildi. İlçe merkez ve köylerinde bulunan ana okullarındaki minik öğrenciler hedef alınarak yürütülen çalışmalar kapsamında diş hekimleri tarafından öğretmenlere, velilere ve öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık eğitimleri yapılarak, taramalar yapıldı.
Merkez Anaokulundaki sağlık taraması ve flor uygulamasına Kaymakam Faruk Erdem’de katılırken, taramalar, ilk başta çekingen davranan miniklerle uzman hekimlerin arasında renkli anlara sahne oldu. Eğitimlerde miniklere diş çürüklerinin neden olduğu kalp, kemik ve üst solunum yolu hastalıklarının oluşmasını koruyucu önlemler, küçük yaşlarda oluşacak diş çürümelerine karşı gereken tedbirlerin alınması, düzenli diş fırçalama, sağlıklı beslenme ve diş kontrolünün düzenli yapılması gibi konularda bilgiler verildi. Arpaçay genelinde bin öğrenciye ağız ve diş sağlığı bakım seti de hediye edilirken, 42 öğrenciye flor uygulaması yapıldı.
Kaymakam Faruk Erdem, ağız ve diş sağlığının önemine değinerek, Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı flor uygulamasının ilk ve çok önemli olduğunu, ağız ve diş sağılığında oluşabilecek hastalık ve olumsuzluklara karşı erken yaşlarda alınması gereken tedbirlerin öneminden bahsetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arpaçay’da Miniklere Ağız-diş Sağlığı Taraması Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN