Belediyesi, Şeyhoğlu Konağı’nı Satın Aldı

Giriş Tarihi: 25.3.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Kastamonu Belediyesi, Şeyhoğlu Konağı’nı Satın Aldı
Vali Enis Paşa tarafından 1901 yılında yaptırılan Şeyhoğlu Konağı, Belediyesi tarafından satın alındı.
Şehrin en büyük konaklarından biri olan Şeyhoğlu Konağı’nın anahtarı yapılan törenle Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teslim edildi. Konağın restorasyonu için 15 Mayıs’ta ihale yapılarak bir yılda restorasyonu tamamlanması planlanıyor.
Vali Şehmus Günaydın, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, şehrin tarihi yapısını ortaya çıkarmak açısından Şeyhoğlu Konağı’nın restore edilmesinin önemli olduğunu belirtti.
Vali Günaydın, şöyle konuştu: “Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yapısını ortaya çıkarmak için Belediye işbirliği ile yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bu açıdan Kastamonu’nun en büyük konağı olan Şeyhoğlu Konağı’nın restore edilmesi önem arz ediyor. Konağın restorasyonu Valilik tarafından yapılacak olup bir yıl içinde çalışmayı bitirmeyi planlıyoruz”
Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Bu konak, 1901 yılında dönemin valisi Enis Paşa tarafından inşa ettirilen bir konak. Şehrimizin en eski ve en büyük konaklarından birisi. Bu konak bizim eski Kastamonu olarak tabir ettiğimiz bölgenin tarihi dokusunu ortaya çıkarma projemizin ilk adımını oluşturuyor. Şu anda konağın restorasyon projesi hazır. Mayıs ayında ihalesi yapılarak inşallah bir yıl içinde restorasyonu tamamlanmış olacak. Restorasyon için bizlerden desteğini esirgemeyen Valimiz Şehmus Günaydın’a teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu bölgedeki ve Kastamonu genelindeki tarihi dokuyu ortaya çıkarma çalışmalarımız hızla sürecek” diye konuştu.
Kastamonu Belediyesi tarafından satın alınan Şeyhoğlu Konağını Vali Günaydın ile birlikte geçen Başkan Babaş, konağın bir yıl içerisinde restore edilmesini planladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kastamonu Belediyesi, Şeyhoğlu Konağı’nı Satın Aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN