Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küre’de Ceviz Üretimi Paneli Düzenlendi

Giriş Tarihi: 26.3.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Küre’de Ceviz Üretimi Paneli Düzenlendi
Küre İlçe Gıda ve Tarımcılık ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Küre Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu Küre Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda "Ceviz Üretimi" konulu panel düzenlendi.
İl Gıda ve Tarım İl Müdürü Osman Yaman’ın "Ceviz desteklemeleri" ile ilgili sunumları ile başlayan panelde, Yrd. Doç. Dr.Servet Kefi "Transgenik Bitkiler ve Biyogüvenlik" konuları sunumunu, Ziraat Mühendisi Ümit Uçar ise "Ceviz yetiştiriciliği" sunumlarını gerçekleştirdi.
Doç .Dr. Kefi, tarafından Bitkisel Biyeoteknoloji Uygulamaları, "Transgenik Bitkilerin Üretimi,Transgenik Bitkilerin Değerlendirilmesi" alt başlıklarını sunumu ile devam eden panelde, Kastamonu İl Tarım Müdürü Osman Yaman ise Ceviz üretiminin önemine değinerek Türkiye’de ve Dünya’da ceviz stokunun bulunmadığına dikkat çekti. Cevizin az emek isteyen ve çok kazanç saylayan bir üretime sahip olduğunu dile getiren Yaman; hemen hemen her yerde olabildiğini, Pazar problemi olmadığına ,kerestesinin çok kıymetli olduğununu ve uzun yıllar ürün verdiğini söyledi.
Türkiye’de ceviz araştırma çalışmalarının 1969 yılında başladığını söyleyen Ziraat Mühendisi Ümit Uçar ise yaptığı yetiştiricilik sunumu sonrasında bu çalışmaların Prof. Sabahattin Özbek yönetiminde yine bir Kastamonulu ve Küreli Hayati Ölez tarafından doktora çalışması olarak yapıldığı bilgisini verdi. Sunumlar sonrasında kısa bir açıklamada bulunan Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, "Aslında biz de bu sene cevize özel önem vermek istiyoruz, çok güzel denk gelmiş oldu, buna vesile olduğunuz için teşekkür ederim. Bazı şeyleri anlamak için bir gün ,bazı şeyleri anlamak için bir yıl bazı şeyler için bir ömür bile gerekebilir. İşte burada bilgi edindiğimiz gibi bir Kastamonulu ve Küreli olan kişinin ceviz Türkiye de ilk defa ceviz araştırmaları yaptığını öğreniyoruz, 2015 yılında bizler de hakikaten tekrarlamış oluyoruz, hakikaten aklın yolunun bir olduğunu görüyoruz" dedi.
Panele ; Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, Küre İlçe Jandarma Komutanı Şeref Ay, Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, Küre Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Said Yıldırım, Küre İlçe Emniyet Amiri Mehmet Yavuz, İlçe Gıda Tarım Müdürü Suat Bazlamaççı’nın yanı sıra daire amir ve müdürleri ile davetli vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küre’de Ceviz Üretimi Paneli Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN