Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tosya’da Kutlu Doğum Haftasında 40 Hadis Ezberleme Yarışması Yapıldı

Giriş Tarihi: 10.4.2015 18:38 Güncelleme Tarihi: 10.4.2015 23:46
Tosya’da Kutlu Doğum Haftasında 40 Hadis Ezberleme Yarışması Yapıldı
’nun Tosya ilçesinde yurt genelinde olduğu gibi çeşitli etkinlikler düzenlenen Kutlu Doğum Haftası başladı.
Tosya İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak yalnızca bayanlara yönelik dün 40 Hadis ezberleme yarışması yapıldı. Bayan cemaatin katılımıyla yapılan program İlçe Müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.
2015 yılı Kutlu Doğum programları çerçevesinde yapılan yarışmaya 24 öğrenci katıldı. Öğrencilerin tamamı kırk hadisi hem Arapça hem de Türkçe hadis numaralarına da dikkat ederek okudular. Jürinin derecelendirme de çok zorlandığı yarışmada iki kişi yüz tam puan alarak birincili hak ettiler. Dört kişi ise 99.3 puan almak suretiyle ikinciliği hak ettiler. Üçüncülüğü ise 98.3 almak suretiyle derecelendirildiler. Ancak jüri aralarında kura çekmek suretiyle 1. 2. 3. Değerlendirmesini yaptılar. Program sonunda ilçe müftüsü bir konuşma yaparak şöyle dedi:
"Yarışmanın çok üst düzey geçmesinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Birincileri ve ikincileri değerlendirmek çok zor olacak. Ancak eşit puan alan öğrencilerimizi eşit ödüllendirme yoluna gideceğiz. 40 hadis ezberlemek bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutar. “40 hadis ezberleyene şefaatim haktır.” Bu söze uyup 40 hadis kitapları yazma alimler arasında şöhret bulmuştur. Bugün güzel sözler duyduk, birçok bilgimizi tazeledik. Kolay olmayan bir gayretin karşılığı ahrette Peygamberimizin şefaati olarak geri döner.”
Daha sonra da dereceye girenler ilan edildi. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 13 Nisan 2015 Pazartesi günü kermes ve kitap fuarı açılışıyla devam edecek. Belediye Düğün Salonu’nda saat 10.00’da açılacak olan kermes ve kitap fuarı 17 Nisan 2015 akşamına kadar açık kalacak. 13 Nisan 2015 Pazartesi günü saat 12:00’de Eski Sebze Pazarı’nda Kutlu Doğum Pilavı ikram edilecek. Aynı gün saat 19.40’da Müftülük Konferans Salonu’nda Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit tarafından konferans verilecek. 15 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14:00’te Müftülük Konferans Salonu’nda şiir okuma yarışmasının finali yapılacak.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 17 Nisan 2015 Cuma günü saat 09:30’da İlçe Müftülük Konferans Salonu’nda Vaiz Bilge Karadağ tarafından bayanlara verilecek olan konferansla sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tosya’da Kutlu Doğum Haftasında 40 Hadis Ezberleme Yarışması Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN