Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Küre’yi Ziyaret Etti

Giriş Tarihi: 6.5.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 11:42
İstanbul Teknik Üniversitesi Küre’yi Ziyaret Etti
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Yer altı Maden İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanı ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Küre ilçesinde öğrencilerini gezdirdi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Yer altı Maden İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanı ve Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural “Üçüncü kez öğrencilerle birlikte maden gezilerimize devam etmekteyiz, Soma ve Ermenek’ten sonra maden sektöründe kötü bir imaj doğdu. Oysa ki madencilik çevre ile daima uyumlu sektör bir bina veya yapı yapıldığı zaman geri dönüşü yok. Madencilik sektöründe yer altı kaynakları alındıktan sonra alanların tekrar doğaya eskisinden çok ve çeşit ağaçlar daha güzel bir şekilde teslim ediliyor. İstanbul’dan ’nun Küre İlçesinde gördüğümüz maden ve doğanın bu kadar güzel uyumlu bir şekilde ülkemize ve vatandaşlara gelir kapısı amacımız ekonomiye ve doğaya saygılı biçimde idealleri işletmeyi İstanbul Teknik Üniversitesi madencilik bölümü öğrencilerine tanıtmaktır“ dedi.
Eti Bakır A.Ş. İdari ve Mali İşler Müdürü Asım Akbaş konuşmasında “Göründüğü gibi bu bölgeden yaklaşık seksen bin ton maden alındı. Buradaki maden bitti bölgenin yüzde sekseni bizim sorumluluğumuzda olmadığı halde ciddi ağaçlandırma çalışması yaptık. 27 bin fidan dikildi, bunların içerisinde meyve, çam ceviz gibi çeşitlerden dikilmiştir. Zeminin kayalık olması nedeniyle hafriyatla topraklama, gübreleme, kireçleme çalışmaları 180’i bizim sorumluluğumuzda olmasa da yaklaşık beş milyon dolara yakın çalışmamız oldu ve atık barajında çalışmalar devam etmektedir” dedi
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencilerinin gezisinin sonunda Cengiz Holding Etibakır A.Ş. Genel Müdürü şehir dışında olduğu için iletilmek üzere madenci heykelini İdari ve Mali işler Müdürü Asım Akbaş’a verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Teknik Üniversitesi Küre’yi Ziyaret Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN