‘Ekonomiye olan güven artıyor'

Kayseri Odası Başkanı (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, “Yaşanan tüm olumsuzluklara, özellikle de 15 Temmuz darbe girimine rağmen, ekonomiye olan güven artmaya başladı” dedi

Giriş Tarihi: 8.10.2016
‘Ekonomiye olan güven artıyor'
Eylül ayında Tüketici Güven Endeksi'nin, bir önceki aya göre yüzde 0.2 azalmasına rağmen 2015'in oldukça üzerinde olduğunu kaydeden Kayseri Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Hiçyılmaz, "2015 yılı Eylül ayında Tüketici Güven Endeksi değeri 58.5 düzeyinde kadar gerilemti. Ancak bu yılın eylül ayında bu oran 74.29 olmuş ve endekste artış gözlenmiştir. Eylül ayında sektörel güven endekslerinde de artma olmuştur" diye konuştu. Eylül ayında Hizmet Sektörü Güven Endeksi'nin 96.2 oranında gerçekleştiğini belirten Hiçyılmaz, "Mevsim etkilerinden arındırılmış Hizmet Sektörü Güven Endeksi, ağustos ayında 91.06 iken, Eylül ayında yüzde 5.7 oranında artarak 96.23 değerine yükselmiştir. Bunun yanı sıra hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4, yüzde 5.6 ve yüzde 7.1 oranında yükselmiştir. Hizmet Sektörü Güven Endeksi'ndeki bu artış son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağı yönündeki beklentileri kuvvetlendirmektedir" ifadelerini kullandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış Sektörü Güven Endeksi rakamlarına da değinen Başkan Hiçyılmaz, "Ağustos ayında bu oran yüzde 79.43 iken, eylül ayında yüzde 3.2 oranında artarak 81.99 değerine yükselmiştir. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış, siparişlerin mevcut düzeyinin artacağına işaret etmektedir" diye konuştu. Güvenin düştüğü sektörün Perakende Ticaret Sektörü olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, "Mevsim etkilerinden arındırılmış Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi, ağustos ayında 101.19 iken, eylül ayında yüzde 3.2 oranında azalarak 97.99 değerine gerilemiştir" dedi.

"2.9 PUAN ARTARAK 106.5 OLDU"
Merkez Bankası tarafından hazırlanan Reel Kesim Güven Endeksi'ne ilişkin değerlendirmede de bulunan Hiçyılmaz, "Bu endeks 2016 yılı Eylül ayında, bir önceki aya göre 2.9 puan artarak 106.5 değerine ulaşmıştır. Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi ise bir önceki aya göre 4.1 puan artarak 107.1 puan değerinde gerçekleşmiştir. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflamasına karşın, ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda azalış bildirenlerin sayısı düşmüştür. Darbe girişimine ve iki bayramın etkilerine rağmen, ekonomide güvenin artmaya başlaması çok olumlu bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ekonomiye olan güven artıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN