Ektiği tohumlar ödül olarak yeşerdi

Giriş Tarihi: 18.3.2017
Ektiği tohumlar ödül olarak yeşerdi

Ömrünün 40 yılını doğaya adayan ve 1 milyon tohumu, 50 bin fidanı toprakla buluşturan emekli Mustafa Göçer, Diyanet Vakfı’nın ‘Uluslararası İyilik Ödülü’nün sahibi oldu. Ödül töreni için gittiği Süleymaniye Camisi'nin giriş kapısına kokulu 2 limon çamı diktiğini söyleyen Göçer "Benim için en büyük ödül de bu oldu" diye konuştu

Kayseri'de, 60 yıllık ömrünün 40 yılını doğaya adayan ve bu sürede 1 milyon tohumu, 50 bin fidanı toprakla buluşturan emekli teknisyen Mustafa Göçer, Diyanet Vakfı'nın 'Uluslararası İyilik Ödülü"ne layık görülen 7 kişiden biri oldu. Emekli olduktan sonra kurduğu doğa yürüyüşü gruplarıyla çoğunluğu öğrenci olan kişilere doğa sevgisi aşılamanın mücadelesini veren Göçer'in bu çabası, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı'nın da dikkatini çekti.

HER YERE AĞAÇ DİKTİ
Göçer, Türkiye Diyanet Vakfı'nca düzenlenen "Uluslararası İyilik Ödülleri" kapsamında 13 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile İstanbul'da gerçekleştirilen törende ödül almanın sevincini yaşıyor. Doğaya yaptığı katkıları takdir edilen Göçer, hiçbir beklentisi olmadan sadece ülkesi ve gelecek nesiller için verdiği mücadelenin birileri tarafından takip edilip takdir edilmesinin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Babası ile 10 yaşında köylerindeki tarlalarının kenarına ve bahçelerine fidan dikerek doğa sevgisi kazandığını belirten Göçer, 10 yaşında başladığı doğa serüvenini babasından öğrendikleriyle 40 yıldır devam ettirdiğini ifade etti. İlerleyen süreçte kurduğu doğa yürüyüşü gruplarıyla 60 binden fazla insanı doğayla buluşturduğunu belirten Göçer, şunları söyledi: "Her gittiğim yerde ağaç diktim. Bu faaliyetlere tek başıma yetişemeyince doğa yürüyüşü grubu kurdum. Çünkü ağaç dikecek alan çok fazla var. 40 senedir dağlara tohum ekiyorum, senede 20 binden fazla tohumu toprakla buluşturuyorum. Şimdiye kadar ferdi olarak 1 milyon tohumu toprakla buluşturdum. Bu tohumların yanı sıra 50 binden fazla da fidan diktim. Bazen tek başıma, bazen bir çobanla ekimi gerçekleştiriyorum. Bu bana büyük mutluluk veriyor."DOĞA DERSİ VERİYOR
Kayseri'de okullara giderek yöneticilerden öğrencilere doğa dersi verilmesini talep ettiğini aktaran Göçer, "Bunun için 4 sene uğraştım ve son 3 senedir de okullarda doğa derslerini başlattım. Birçok okulda derslere giriyorum. Sırf bu sene çocuklarla beraber 10 bin tohum ektik, 2 bin de fidan diktik. Çocukların bilinci çok yükseliyor. Çocuklarla sadece fidan dikmiyoruz, vadilerde temizlik de yapıyoruz. Alıveriş merkezlerinden çıkmayan çocuklar sene sonunda benden daha fazla doğacı oluyor" dedi.

ERDOĞAN'DAN DOĞA DERSİ İSTEDİ
Göçer, Türkiye Diyanet Vakfı'nca düzenlenen ödül töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da görüşme fırsatı bulduğunu ve okullarda öğrencilere doğa dersi verilmesinin müfredata alınmasını talep ettiğini aktardı. Ödül töreni için gittiği İstanbul'da boş durmayarak fidan diktiğini ifade eden Göçer "Süleymaniye Camisi'nin giriş kapısına kokulu 2 limon çamı dikme fırsatı buldum ve çok mutlu oldum. Benim için en büyük ödül de o oldu. Bana bu fırsatı verenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ektiği tohumlar ödül olarak yeşerdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN